1p
A jövő évi 3 százalékos hiánycélnak megfelelően 849 milliárd forint forrást kell az államháztartásnak 2011-ben bevonni
A napokban látott napvilágot az állam 2011-es finanszírozási terve. A jövő évi 3 százalékos hiánycélnak megfelelően 849 milliárd forint forrást kell az államháztartásnak 2011-ben bevonni. A terv alapján a hiányt az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) elsősorban a hazai kötvénypiacon kívánja finanszírozni, a nemzetközi piacon csak a négymilliárd eurós lejáró állomány megújítása történne meg - áll az ING Alapkezelő közleményében.

Az ÁKK a 2011-es finanszírozási tervben a devizapiaci lejáratok között szerepelteti az EU hitel lejáratát, ami alapján a hivatalos közlemény szerint a nettó kibocsátás nulla. Az ING Alapkezelő véleménye szerint ennél indokoltabb ezt a tételt a hitelek között nyilvántartani, mivel a nemzetközi intézményekkel szembeni törlesztések, lehívások alapvetően nem tekinthetők piaci finanszírozásnak. Ez alapján a devizapiaci nettó kibocsátás 560 milliárd forint lesz 2011-ben, a forint kötvénypiacon 531 milliárd, a forint piacon összesen 677 milliárd forint. A KESZ egyenlege 22 milliárd forinttal csökkenne, míg a devizabetétek állománya 700 milliárd forintról 840 milliárdra növekedne (2,5 milliárd euróról 3 milliárdra) alapvetően a hazai bankoknak nyújtott IMF hitel törlesztéseként. A nemzetközi hitelekből 409 milliárd forintot fizetne vissza az állam.

2008-2010-ben a lehívott EU/IMF hitellel leginkább a forint finanszírozás mértékét csökkentette az állam. A devizakötvények kibocsátása ebben az időszakban megfelelt a lejáratoknak, az állomány nem csökkent. Ezzel szemben az ÁKK nagymértékű visszavásárlásai, csökkentett kibocsátásai jelentősen csökkentették a magyar államkötvények és DKJ-k mennyiségét.

Mivel a devizahitelek egyrészt alapvetően forint finanszírozást váltottak ki, másrészt a magyar hozamszinteken történő finanszírozás sokkal kedvezőbb a devizakötvénynél, ezért véleményünk szerint célszerűbbnek tűnik a hazai piacon bevonni a pótlólagos forrásokat, amennyiben a jegybanki tartalékpolitika és a hazai kötvénypiaci kereslet ezt lehetővé teszi.

Mennyi az annyi? – a forint és devizakötvények tényleges kamatterhe

A devizakötvény tényleges kamatterhe a nemzeti bank alapkamata megnövelve a devizakötvény kamatával és csökkentve a tartalékokon elért hozammal. A tartalékok alapvetően rövid lejáratú, 2-3 éves biztonságos állampapírokba vannak befektetve, amik hozamszintje 1-1,5 százalék között van jelenleg. Tekintve az MNB alapkamat 5,25 százalékos szintjét, a 10 éves euró kötvényünk 5,75 százalékos eurós hozamszintje 9,5-10 százalékos tényleges kamattehernek felel meg, szemben a 10 éves forint kötvény 7 százalékos tényleges költségével.

Végig kell tehát gondolni, hogy meddig célszerű a nemzetközi kibocsátásokat erőltetni, hiszen a forint forrásgyűjtés sokkal kedvezőbb forrásbevonási költséggel valósulhat meg. Amennyiben az állam csak kétmilliárd eurós kötvénykibocsátással tervezne és a forint (DKJ+kötvény) piacon finanszírozná az EU hitel lejáratát, a költségvetés hozzávetőleg évente 16,8 milliárd forintot spórolna, ami 10 éves lejárat mellett 168 milliárd forintos megtakarítást jelent.

Mi indokolhatja, hogy az állam viszonylag magas mértékben kíván devizaforrást bevonni?

Az egyik ok a jegybank tartalékpolitikája lehet, miszerint nem kívánatos a nemzetközi tartalékok jelenlegi szintjének csökkenése. Ezt a jelen helyzetben nem gondoljuk akadálynak, hiszen legalább az ÁKK devizabetétje felett az állam rendelkezik, így legalább annak mértékéig csökkenthető lenne a tartalék. Az állam megtehetné, hogy a devizabetétből törleszti az EU hitelt és megnövelt forintkibocsátásokkal a KESZ számlán tartja a 3 milliárd eurónak megfelelő biztonsági tartalékot forintban.

A másik ok lehet, hogy az ÁKK valószínűleg könnyebben megvalósíthatónak tartja a nemzetközi piacokon ekkora mennyiségű forrás bevonását, mert a hazai kötvénypiacot sérülékenyebbnek érzi. Egy 2 milliárd eurós kötvénykibocsátás megfelelő piaci hangulatban valószínűleg nem okozhat problémát és várhatóan erre lesz 2 jó alkalom az év során. Véleményünk szerint az elmúlt időszak trendje alapján a helyi piacokra nagyobb a külföldi befektetők érdeklődése, a magyar hozamok szépen csökkentek, míg az eurós papírjaink hozama emelkedett. Ráadásul történt ez úgy, hogy idén csak januárban bocsátott ki az ÁKK devizakötvényt, folyamatos forintkibocsátások mellett. Egy esetleges leminősítés is sokkal negatívabban érintheti a devizás papírjaink hozamait is az eltérő befektetői kör miatt. A 3 százalékos finanszírozási előny is a forintkibocsátások mellett van - derül ki az ING Alapkezelő sajtóközleményéből.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG