Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Gyurcsány a jegybanki függetlenségről, Simor a bérinflációs veszélyről, Surányi pedig adókról beszélt a kétszintű bankrendszer 20 éves évfordulója alkalmából rendezett konferencián
Gyurcsány a jegybanki függetlenségről, Simor a bérinflációs veszélyről, Surányi pedig adókról beszélt a kétszintű bankrendszer 20 éves évfordulója alkalmából rendezett konferencián
A vállalkozások számára jövő évtől egyszerűsödő adórendszerről beszélt Veres János pénzügyminiszter a Magyar Bankszövetség konferenciáján. Kijelentette: érdemben van rá lehetőség, hogy az elkövetkező hetekben áttekintsék az élőmunkát terhelő és a fogyasztási jellegű adók, illetve a vagyoni közterhek arányát és mértékét, továbbá az ökoadók szerepét. Jelezte, hogy a kormány a vállalkozásokkal egyetértésben kialakított konkrét javaslatokról június végén számol be. Úgy fogalmazott: annyi biztos, hogy jövőre számottevően kevesebb darab és kevesebb sorral rendelkező adóbevallást kell a vállalkozásoknak készíteni.
A magyar bankrendszer nyereségessége - összehasonlítva az európai bankokéval - nem indokolja, hogy különadókkal sújtsák, a szektor növekedésének visszafogása egyben a gazdaság visszafogását is jelentené - mondta Surányi György volt jegybankelnök a konferencián. A CIB Bank elnöke, az Intesa Sanpaolo közép-kelet-európai igazgatója a már megkezdett reformok továbbvitele mellett kulcskérdésnek nevezte az adórendszer átfogó reformját: ezen belül az adókulcsok mérséklését és az adóalap szélesítését.
A miniszter szerint az elkövetkező években az állam csökkenő pénzelszívó hatása kedvezőbb feltételeket teremt a vállalkozások számára a pénzpiacon. Ha a konvergencia-programnak megfelelően alakul az államháztartás egyenlege az elkövetkező években, akkor három év múlva 1.100 milliárd forinttal kevesebb lesz az állam forrásigénye a pénzpiacon, ennyivel több pénz jut a vállalkozásoknak - jegyezte meg. Hozzáfűzte, hogy ezen felül ugyanebben az időszakban az Európai Unió támogatásainak köszönhetően további 1.500-1.600 milliárd forint forrástöbblet áll majd a vállalkozások rendelkezésére.
Mindez alapját képezi annak a prognózisnak, miszerint 2009-től 4 százalék fölé emelkedik a gazdasági növekedés mértéke - mondta Veres János. Hozzátette, hogy az idén megvan minden alapja annak, hogy az előrejelzésben szereplő 2,2 százalékos GDP-növekedés számottevően magasabb legyen. Megjegyezte, hogy konkrét számot csak a második negyedéves statisztikák tudatában mer mondani. A pénzügyminiszter szerint jók a kilátások arra is, hogy a külföldi működőtőke-beáramlás szintje a tavalyi évi 4,8 milliárd euró után az idén is 4 milliárd euró felett alakuljon.
Míg 2007 a kiigazításé, a következő két év a konszolidáció időszaka lesz, lassuló inflációval és lassan gyorsuló GDP-növekedéssel - mondta Simor András jegybankelnök a konferencián. Megerősítette: a 3 százalékos inflációs cél a korábban előrejelzettnél később, nem 2008 végére, hanem inkább 2009 elejére teljesülhet. Hozzátette, hogy az infláció alakulásának szempontjából veszélyt jelenthet a magas bérnövekedési ütem.
Az inflációról szólva úgy vélekedett: az index elérte a fordulópontot, az elkövetkező hónapokban szolid mértékű csökkenés várható. Az infláció jelentősebb mértékű javulására nyár közepétől, ősztől számít. Veres János a foglalkozási trendekről szólva ugyancsak pozitív változásokról számolt be. Márciusi adatokra utalva elmondta, hogy egy év alatt 30 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma. Ennek egyharmada új foglalkoztatott, a kétharmad rész a "kitisztult foglalkoztatásból", azaz a korábban be nem jelentett munkavállalók alkalmazotti státuszba kerüléséből adódik. A pénzügyminiszter várakozása szerint az elkövetkező hónapokban további néhány tízezerrel bővül a járulékfizetők köre.
A magyar kormány tiszteletben tartja és erősíteni fogja a jegybank függetlenségét - mondta Gyurcsány Ferenc a konferencián, hozzátéve, hogy a függetlenség nem feltétlenül jelent szembenállást. A bankrendszert illetően kifejtette: a szektor jelentősen hozzájárult a magyar gazdaság sikeres átalakulásához. A banki szolgáltatások további fejlődéséhez szükségesnek nevezte a verseny és az átláthatóság növelését, a költségek csökkentését.
A konvergenciaprogram kapcsán kitért arra is, hogy a béreknél 2007-ben lezajlik a "korrekció". Jövőre további, reálbéreket érintő korrekcióra nincs szükség - mondta, hozzátéve, hogy ugyanakkor növekedéssel sem számol még a kormány. A pénzügyminiszter megjegyezte, hogy az idei bérkorrekció messze nem olyan mértékű, mint amilyen a 90-es évek közepén bekövetkezett.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár