1p
Az OECD szerint Magyarország GDP-je 2011-ben 2,7%-kal, 2012-ben 3,1%-kal nőhet. Az idei növekedést követően jövőre csökkenhet a munkanélküliség
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) idén 2,7 százalékkal, jövőre 3,1 százalékkal nőhet, az államháztartásban pedig az idén többlet keletkezhet, jövőre viszont az uniós határértéknél nagyobb hiány várható a nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán megjelent előrejelzése szerint. Az idei növekedést követően jövőre csökkenhet a munkanélküliség.

Az idei 2,6 százalékos többlet az ágazati különadók és a nyugdíjrendszer átalakítása révén jöhet össze. Jövőre a 3 százalékos uniós határértéket meghaladó, 3,3 százalékos hiány lehet.

A GDP az idén 2,7 százalékkal, jövőre pedig 3,1 százalékkal nőhet - áll a jelentésben, amely szerint a gazdaságot elsősorban az export hajtja, de a belső fogyasztás is fokozatosan bővül majd.

A növekedés a jelzettnél nagyobb is lehet, ha kivezetik az ágazati különadókat és nem gyengítik a független intézményeket - áll a legfejlettebb ipari államokat tömörítő OECD előrejelzésében.

Mindez eltér a kormány prognózisától. A kormány szerint az idén 2,94 százalékos deficit lesz, ami jövőre 2,5 százalékra mérséklődik majd, a gazdasági növekedés pedig az idén 3 százalékos, jövőre pedig 3,5 százalékos lesz.

Az OECD szerint a szerkezeti átalakítások céljait ismertető program publikálása a jó irányba tett lépés, amelyet azonban az államháztartási konszolidációt szolgáló hiteles intézkedéseknek kell követniük.

A forint stabilitását és a tőkebeáramlást elsősorban az fenyegetheti, ha nem sikerül végrehajtani a fiskális konszolidációt és a strukturális reformokat - áll az elemzésben, amely szerint az államháztartás pozíciója az idén romlott, hiszen a hiány már az első negyedévben meghaladta az év egészére tervezett mértéket. A hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságot tekintve tovább ront a helyzeten az, hogy a nyugdíjrendszer átalakításából származó forrásokat folyó kiadások fedezésére használnak fel, a nyugdíjkötelezettségek viszont a kormányzatra hárulnak át.

A 2012-ig kitekintő elemzés szerint a munkanélküliségi ráta a tavalyi 11,2 százalékról az idén 11,5 százalékra nő, jövőre pedig 11 százalékra mérséklődik. Az infláció fokozatosan csökken, és közelít a Magyar Nemzeti Bank 3 százalékos középtávú céljához, a tavalyi 4,9 százalék után 2011-ben 4 százalék, 2012-ben 3,3 százalék lehet.

A Magyarországról szóló elemzés az OECD Gazdasági kilátások című tanulmányában jelent meg.

Pioneer: éves szinten 4 százalék feletti infláció, mintegy 2 százalékos GDP-bővülés

A Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója szerint éves szinten 4 százalék feletti infláció, illetve mintegy 2 százalékos, vagy kissé a fölötti GDP-bővülés várható Magyarországon.

Forián Szabó Gergely ezt az alapkezelő szerdai budapesti sajtótájékoztatóján mondta az MTI kérdésére, hozzátéve, hogy jövőre már 4 százalék alá csökken az infláció  üteme.

A befektetési szakember szerint az államháztartás elsődleges - kamategyenleg nélküli - egyenlege 6 százalékos többletet is elérhet a magánnyugdíjpénztárakban lévő vagyon átvételével.

Vízkeleti Sándor, a Pioneer Alapkezelő vezérigazgatója kiemelte, a hazai lakossági megtakarításokban emelkedik a hosszabb távra szóló megtakarítások aránya, ezért az alapkezelő olyan alapokat indít a közeljövőben, amelyek a tartós befektetésekre, megtakarítási lehetőségekre ösztönzik a befektetőket.

Mint hozzátette,  a lakossági megtakarítások szerkezetében az elmúlt év végi 44,1 százalékról ez év március végére 49 százalékra emelkedett a készpénzben és a bankbetétekben őrzött megtakarítások aránya, míg a jegybank adatai szerint  a háztartások pénzügyi eszközeinek állománya a tavaly év végi 22.523 milliárd forintról 19.970 milliárd forintra csökkent.

A vezérigazgató elmondta: a lakossági befektetők egy része - részben a válság hatására - olyan befektetési lehetőségeket keres, amelyek bármikor visszaválthatók készpénzre, likviddé tehetők, és a kockázatuk alacsony vagy idővel egyre mérséklődik.

Az alapkezelő közeljövőben elindítja az úgynevezett céldátum alapjait. Ezeknek a Horizont névre keresztelt alapoknak az a tulajdonsága, hogy normál nyíltvégű alapok, befektetési jegyeik bármikor visszaválthatóak, a befektetéseket a kiválasztott céldátumra fókuszálják, és folyamatosan csökkenő kockázatú vegyes portfólióval működnek.

Egy kérdésre Forián Szabó Gergely "zseniális húzásnak" mondta, hogy a kormány egy korábban felvett IMF-hitelrészletből vásárolja meg a Surgutneftegastól (Szurgutnyeftyegaz) a Mol-részvényeket. "Ez a megoldás nem növeli a bruttó államadósságot, az államadósság idei devizafinanszírozása megoldott" - mondta a befektetési igazgató.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG