A Coface Hungary legfrissebb elemzése szerint 2008 első kilenc hónapjában 11 százalékkal nőtt a fizetésképtelenséggel kapcsolatos hazai cégeljárások száma. A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közlemény szerint némi lassulás tapasztalható a növekedés mértékében, de ez köszönhető annak is, hogy az elmúlt 2-3 év már elég magas bázist eredményezett. Másrészről a Coface elemzői szerint harmadik negyedévi adatok szerint még nem volt érezhető a globális pénzügyi válság hatása.
A felszámolási eljárások száma közel 12 százalékkal, a végelszámolások száma pedig 10 százalékkal növekedett meg. Nem változik a helyzet a "igazi csődeljárások" számát tekintve, amelyek a vállalkozások fizetőképességének helyreállítására, azaz azok megmentésére irányulnak. Ilyen eljárások továbbra is rendkívül alacsony számban indulnak - áll a közleményben. Az év első kilenc hónapjában mindösszesen 12 csődeljárás indult Magyarországon.
Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008 |
A fizetésképtelenségi eljárások ágazati számát vizsgálva kiderül: a legtöbb fizetésképtelenségi eljárásban továbbra is az építőipari és kis-, illetve nagykereskedelmi cég érintett, az összes hazai fizetésképtelenségi eljárás 26%-át kereskedelmi vállalkozások, további 17%-át építőipari cégek ellen indították az év első kilenc hónapjában. Ezek mellett az eljárás alá vontak között a turisztikában, az ingatlangazdálkodási valamint a gépjárműiparban tevékenységet folytató vállalkozások vannak nagy számban.
Eljárások aránya a bejegyzett cégszám arányában
(2008. év I-IX. hó)
A kockázatoknak különösen kitett ágazatok közé az építőipar, az autóipari beszállítók és a lakossági fogyasztás szűkülése okán a háztartási elektronikai cikkek kereskedelmével foglalkozó cégek sorolhatók a Coface szerint. |
A kockázatosságot reálisan tükröző fizetésképtelenségi hányadot tekintve a biztonsági tevékenységet folytató cégek, az építőipari, valamint textilipari tevékenységet folytató vállalatok állnak az első három helyen, de az országos átlag felett található számos ágazat, mint: fa és bútoripar, élelmiszeripar, papír és csomagolóipar, az acél- és fémipar, az építőipar valamint a kereskedelmi vállalkozások - olvasható az elemzésben.
Az első kilenc hónapban az eljárások iparági részaránya nem követi az iparágakban bejegyzett cégek számát. Jellegzetes eltéréseket – a kiskereskedelmi vállalkozásoknál (eljárások 14,95%-a, összesen bejegyzett cégek 10,69%-a), valamint a nagykereskedelmi vállalkozásoknál (eljárások 10,43%-a, összesen bejegyzett cégek 8,45%-a), a turizmus tevékenységet végző vállalatok (eljárások 15,60%, de a bejegyzett hazai cégek 4,76%), valamint építőipari tevékenység végző vállalatok (eljárások 16,82%, de a bejegyzett hazai cégek 9,53%) regisztrált a Coface.
Ha lenne mód másra is felhasználni a pénzt, Ön mire költené a banki tőkeemelésre szánt 300 milliárdos vésztartalékot? Szavazzon!
A földrajzi eloszlást vizsgálva kiderül, hogy 2008 első kilenc hónapban a legtöbb eljárást természetesen a fővárosban, Pest megyében valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében folytatták. Budapesten az eljárások 31%-át, Szabolcsban pedig 10%-át indították. Az eljárások százalékos megoszlásához hasonlóan a hazai vállalkozások 40%-át is a fővárosban regisztrálták.
Figyelembe véve az adott megyékben bejegyzett vállalatok és a fizetésképtelenségi eljárások számát, kiderül, hogy a bejegyzett cégek számára vetített csődhányad Szabolcs-Szatmár-Beregben volt a legmagasabb 2008 első kilenc hónapjában, 8%., majd ezt követi Nógrád megye (5,15%), Jász-Nagykun-Szolnok megye (4,92%).
Két évig lesz válság - ha nem durran több buborék
Katasztrofális állapotok a magyar cégeknél
Futótűzként terjed a válság: nem fizetnek a cégek
Sötét évek jönnek a feketelistás adósok miatt?
Elszomorító számok: nem fizetnek a magyar cégek
Privátbankár