1p
A magyar gazdaság a Kopint-Tárki jelentése szerint az idei második és harmadik negyedévben elérte a mélypontot, az év végére már némi javulás várható. A 2010-es büdzséhez készült hároméves kitekintés a 2011. és 2013. közötti időszakra 4 százalék körüli növekedést prognosztizál
A magyar gazdaság a Kopint-Tárki jelentése szerint az idei második és harmadik negyedévben elérte a mélypontot, az év végére már némi javulás várható. A 2010-es büdzséhez készült hároméves kitekintés a 2011. és 2013. közötti időszakra 4 százalék körüli növekedést prognosztizál.

A Kopint-Tárki az idei évre fenntartotta korábbi előrejelzését, amely szerint a GDP 6 százalékkal esik vissza. Az intézet jövőre már enyhe, 0-1 százalékos GDP-növekedésre számít. Az intézet elemzői szerint az év hátralévő részében és jövőre - a megindult pozitív gazdasági folyamatok ellenére is - tovább nő a munkanélküliség, és várhatóan meghaladja majd a 10 százalékot. A hazai infláció lassan csökken, és az áfaemelés áthúzódó hatása miatt jövőre az ideihez hasonló mértékű lesz. Az intézet az idén és jövőre is 4,5 százalék körüli inflációt vár. A reálkereset 4-5 százalékkal csökken az idén.

A 2010-es büdzséhez készült, hároméves kitekintés szerint a magyar gazdaság 2011. és 2013. között 4 százalék körüli növekedést ér majd el. A növekedés motorja az export és a beruházás lesz. A lakossági és kormányzati fogyasztás bővülése mérsékeltebb maradhat, ezáltal a magyar gazdaság egészségesebb szerkezeti összetétellel állhat újra növekedési pályára.

A magyar költségvetési pálya meredek javulást, míg a lengyel erőteljes romlást jelez - állapítja meg a Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) előrejelzése. A londoni befektetési bankcsoport térségi elemzése szerint a lengyel államháztartási hiány jövőre valószínűleg a hazai össztermék (GDP) 6,6 százalékára emelkedik, míg Magyarországon a masszív - 7 százalékos GDP-arányos - prociklikus költségvetési szigorítási program jövőre várhatóan a GDP-érték hozzávetőleg 1 százalékának megfelelő többletbe fordítja a strukturális költségvetési mérleget, amiből "lélegzetelállító" mértékű, 6 százalékos GDP-arányos elsődleges strukturális többlet következik.

Ha nem lenne válság, pozitív lenne az egyenleg
A magyar költségvetési helyzet javulását nemrég más nagy citybeli házak is kiemelték. A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének múlt héten kiadott térségi elemzése szerint a hármak - Lengyelország, Csehország és Magyarország - átlagos államháztartási hiánya 2013-2014-ben csökken a hazai össztermék arányában mért 3 százalékos felső tűrési szint alá.

Az átlagon belül viszont Magyarországon a deficit már 2012-ben e határ alatt lesz, feltételezve, hogy a 2010-es választások után megalakuló kormány is fenntartja a megfontolt költségvetési politikát.

A magyar bankrendszer a Nemzetközi Valutaalap (IMF) budapesti állandó irodájának vezetője szerint mostanáig jól viselte a válságot, de a magyar gazdaság gyengélkedése miatt emelkedik majd a rossz hitelek aránya. Irina Ivascsenko a DowJones hírügynökségnek azt mondta: kedvező folyamatok mentek végbe, a tőkeellátottság és a likviditás nagyban javult, a magyar pénzügyi rendszer megfelelő nagyságú tőketartalékkal rendelkezik. Az IMF tisztviselője szerint a rossz hitelek aránya azonban a hitelportfolióban a június végén regisztrált 4,8 százalék legkevesebb duplájára emelkedik 2010 első negyedévében, és akkor tetőzik.

Újabb cégek jelentették be, hogy csökkentik termelőkapacitásukat, illetve kivonulnak a piacról. A Wienerberger AG három magyarországi téglagyárát bezárja, másik háromban pedig leállítja a termelést. A cég a mintegy 230 fős létszámleépítéssel járó kapacitáscsökkentést azzal indokolja, hogy zuhant a belföldi kereslet és az export is. A japán Sunarrow végelszámolással megszünteti Komáromban a telefonbillentyűzetek gyártását: szeptember végén befejezik az üzemben a termelést, a gyár 76 dolgozóját elbocsátják, ugyancsak a gazdasági válság miatti fogyasztáscsökkenés következtében.

A G20-ak a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) szerint mintegy 11 millió munkahelyet hoztak létre, illetve mentettek meg szociális védelmi és foglalkoztatási intézkedéseikkel a gazdasági válság kezdete óta, enélkül a G20-ak országaiban 29-43 százalékos lett volna a munkanélküliség az idei első félévben. Ezeket az intézkedéseket a szervezet szerint nem szabad túl gyorsan visszavonni, mivel ez a foglalkoztatási válság mélyülését okozná. Az ILO vezetője, Juan Somavia azzal számol, hogy globálisan a munkanélküliek száma elérheti majd 219-241 milliót, ami 39-61 millióval haladja meg a 2007. évit.

Ukrajnában, ahol az idei visszaesés a legnagyobb az elmúlt 15 évben, jövőre már nőhet a gazdaság a gazdasági miniszter szerint. Bogdan Danilisin a Reutersnek azt mondta, az idén 10-12 százalékkal esik a hazai össztermék (GDP) a tavalyi 2,1 százalékos növekedés után. 2000 és a válság kirobbanása közötti időszakban a GDP évente átlagosan 7 százalékkal emelkedett. A Világbank 400 millió dollár hitelt hagyott jóvá az ukrán bankszektor megerősítésére. Románia a költségvetés hiányának finanszírozására, és a meglévő államadósság részbeni refinanszírozására 500 millió-1,5 milliárd euró értékű eurokötvény-kibocsátást tervez október első felében.

Az export és a beruházás lesz az ország motorja
Eredménytelen volt az egyeztetés az OÉT-ben
2013 után lehet csak eurónk?
London lepontozta Magyarországot
Reálbér csökkenés és növekvő munkanélküliség
Bruttóban nem mindenkinek jut plusz?
250 milliárddal vágnak az önkormányzatok alá
A szociális rendszer összeomlásával számolnak
Már csak mese a gazdaság fehéredése

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG