Tartós befektetési számla (tbsz) nyitása esetén, ha az ügyfél három évnél hosszabb ideig nem veszi fel megtakarításait, akkor az adóteher tíz, öt év után pedig nulla százalékra olvad. A három-, vagy ötéves befektetési időtávot azonban minden év január 1-jétől kell számolni. – hívja fel rá a figyelmet közleményében az OTP Alapkezelő. Ez azt jelenti, hogy az idén számlát nyitók számára a 3+2 éves megtakarítási időszak csak 2011. január 1-jén kezdődik. Tbsz-t már 25 ezer forintos kezdő megtakarítással lehet nyitni, majd a nyitás évében bármilyen összeggel növelhető az egyenleg – teszik hozzá.
Fontos tudni, hogy tbsz-ből két különböző, egymás közt nem átjárható számlatípust is nyitni lehet. Az egyik a betét-, ezen bankbetétben lehet a pénzt fialtatni, a másik az értékpapírszámla, ahol értékpapírok, részvények, kötvények, befektetési jegyek kínálatából lehet választani. Mindkét számla esetében igaz, hogy a 3 vagy 5 éves időszak alatt is folyamatosan lehet betétet lekötni, illetve értékpapírokat adni-venni, az egyetlen kikötés, hogy pénzt nem szabad felvenni vagy elutalni erről a számláról. Ha ez mégis megtörténik, akkor a közlemény szerint nincs nagy baj, csak az adókedvezmény lesz oda, de egyéb következménnyel nem kell számolnunk.
Az OTP Alapkezelő azt tanácsolja, hogy minden befektetésünkre nyissunk külön számlát, vagy osszuk meg a befektetést több tételre, mert ha mégis szükségünk van a pénz egy részére, a többi megtakarításunk adókedvezménye nem vész el. |
A közlemény hangsúlyozza ugyanakkor, hogy tartós befektetési számlára a törvény szerint csak forintalapú befektetési eszközöket lehet bevezetni. Ebbe azonban beletartoznak az olyan konstrukciók is, amelyek mögött forintletét van - a lényeg, hogy az elszámolás és a kifizetés forintban történjen. Mindez sokféle ötletet adott a szolgáltatóknak, így már itthon is elérhetőek a forinttermékbe csomagolt nemzetközi befektetési lehetőségek – jelzik.
Privátbankár