1p
Hogy az emelési ciklus hol érhet véget, azt nagyban befolyásolja a kormány februárban bejelenteni tervezett intézkedéscsomagja
Az elemzők az inflációs gyorsulásnak tulajdonítják a jegybanki kamatemelést, mely nem okozott nagy meglepetést a piacokon. Hogy az emelési ciklus hol érhet véget, azt nagyban befolyásolja a kormány februárban bejelenteni tervezett intézkedéscsomagja és az ígért 600 milliárdos lefaragás.

A piaci várakozásnak megfelelően 25 bázisponttal emelte az irányadó rátát a jegybank. Az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerint a további kamatdöntéseket leginkább a februári intézkedés-csomag piaci fogadtatása befolyásolja majd, amennyiben az kedvező lesz, a márciusban felálló új összetételű monetáris tanács a kamatok mérséklésére voksolhat.

Barta György, a CIB Bank vezető elemzője szerint is elsősorban a vártnál magasabb decemberi infláció volt a fő érv a kamatemelésben, és ez háttérbe szorította a többi tényezőt, amelyek az emelés ellen szóltak. Szerepet játszhatott a döntésben az is, hogy a jegybank így próbált kicsit hatni az év eleji bér- és ármegállapításokra.

Az elemző úgy véli, minél magasabbra tolják most a kamatot, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a márciusban felálló új összetételű tanács legalább részben visszafordítja ezt a folyamatot, feltéve, ha a piacok ennek teret engednek. Megjegyezte, hogy a következő döntés február végén lesz, még ugyanezzel az összetétellel. A kamatdöntő sajtótájékoztatón a Privátbankár.hu kérdésére válaszolva Simor András jegybankelnök cáfolta, hogy a mostani döntésnek köze lett volna a tanács megváltozó összetételéhez.

A CIB Bank jelenlegi előrejelzése az év folyamán még kétszer 25 bázispontos kamatcsökkentést feltételez március után. Ez azonban Barta György szerint csak akkor valósulhat meg, ha a februári reformcsomag megelégedettséggel tölti el a piacokat, például ha az intézkedésekkel valóban meg lehet takarítani az ígért 600 milliárd forintot. Mindez kedvezően hathat a forint árfolyamára, illetve a forint eszközökre nézve, így teret engedhet a kamatcsökkentésnek. Ellenkező esetben - ha az intézkedések csalódást keltenének, esetleg leminősítésekre is sor kerülne - akkor nem lesz mód a csökkentésre.

LONDON: HITELES REFORMCSOMAG KELL
"Az MNB nem robotpilóta"

Ha a magyar kormány februárban hiteles strukturális reformcsomagot terjeszt elő, szünetelhet, vagy akár le is állhat a jegybank kamatemelési ciklusa - jósolták londoni felzárkózó piaci szakértők az MNB hétfői - a citybeli elemzői körben általánosan várt - újabb negyed százalékpontos kamatemelése után.


Több elemző szerint az MNB monetáris tanácsi tagjainak kinevezési rendjében és a testület összetételében várható változások is a szigorítási folyamat leállása mellett szólnak, bár ebben nem mutatkozik teljes egyetértés a londoni szakértők között.

A hétfői kamatemelés és Simor András bankelnök sajtótájékoztatója után adott kommentárjukban a Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői úgy fogalmaztak, hogy az MNB "nem robotpilóta üzemmódban" működik, vagyis nem fog minden monetáris tanácsi ülésén kamatot emelni. A ház szakértői szerint lehetséges, hogy a magyar jegybank a következő kamatdöntő értekezleten már változatlanul hagyja alapkamatát, különösen abban az esetben, ha a kormány "piacbarát" költségvetési konszolidációs csomagot jelent be február közepén.

A Morgan Stanley londoni elemzői felhívták ugyanakkor a figyelmet az inflációs kockázatra, mondván: hacsak nem lesz "drámai változás" a kívülről érkező inflációs nyomásban, "nagyon nehéz elképzelni", hogy a következő - márciusban esedékes - jegybanki inflációs jelentés "biztatóbb lenne" az eddigieknél. A cég szerint ezért a márciusi monetáris tanácsi ülésen ismét napirendre kerülhet egy újabb kamatemelés.

A Morgan Stanley szakértői hétfői kommentárjukban "túlságosan leegyszerűsítőnek" minősítették azokat a véleményeket, amelyek szerint a monetáris tanács tagjainak kinevezési rendjében és a testület összetételében várható márciusi változás után nem lesz több MNB-kamatemelés, mivel valószínűleg "galambok" - vagyis enyhítéspárti új tagok - csatlakoznak a tanácshoz.
A cég elemzői szerint az ehhez hasonló feltételezések a múltban gyakran "igen tévesnek" bizonyultak. Ezért a Morgan Stanley nem lát okot arra, hogy módosítsa az idén még 0,75 százalékpontnyi, további magyarországi kamatemelést - és így 6,75 százalékos év végi kamatszintet - valószínűsítő előrejelzését - közölték a ház szakértői. Ezzel a véleménnyel azonban más londoni elemzők nem értenek egyet.

Az RBC Capital Markets nevű globális befektetési társaság londoni részlegének vezető felzárkózó piaci elemzője, Nigel Rendell a hétfői MNB-kamatemelés után adott kommentárjában úgy vélekedett, hogy a magyar jegybank alapkamata várhatóan a most elért 6 százalékon tetőzik.

Rendell véleménye szerint a jövő hónapban lejáró mandátumú monetáris tanácsi tagok utódai - akiket várhatóan a parlament nevez ki - valószínűsíthetően "nagyobb rokonszenvvel viseltetnek majd a kormány azon álláspontja iránt, hogy a kamatszint már elég magasra emelkedett".
A szakértő szerint jóllehet Simor András MNB-elnök hétfőn megjegyezte, hogy a monetáris tanácsban várható változás nem volt tényező a mostani kamatemelésében, "a piac ezt nyilván kétkedéssel fogadja".
Az RBC Capital Markets vezető londoni felzárkózó piaci elemzője szerint - függően az új monetáris tanácsi tagok nézeteitől - akár egy idei kamatcsökkentés lehetőségét sem lehet kizárni.


Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfólió menedzserének véleménye szerint is rossz decemberi inflációs adat volt a döntő érv az újabb szigorítás mellett. A tavalyi év utolsó havi inflációs adata arról tanúskodott, hogy az áremelkedés nemcsak a gyorsuló élelmiszer- és üzemanyagáraknak köszönhető, decemberben ugyanis szokatlanul nagyot drágultak a ruházkodási cikkek, és a piaci szolgáltatások árai.

A jegybank részéről azért is indokolt az év eleji szigor, mert a magánszektor béralakulásában, árazásában kulcsfontosságúak az első hónapok. Jó, ha az MNB demonstrálja, hogy nem tolerál a célnál magasabb drágulási ütemet - fejtette ki.

Bebesy Dániel szerint a kormány februárra ígért bejelentései kulcsfontosságúak lehetnek, jelentős hangulati változást, forinterősödést idézhetnek elő, kedvező fordulat esetén így elmaradhatnak a további emelések. Értékelhető kiadási lefaragások hiányában ugyanakkor tovább nő az esélye annak, hogy Magyarországot bóvli kategóriába sorolják. A márciusban kinevezendő új monetáris tanács tagok működése is rendkívül fontos lesz, esetleges erőltetett kamatvágások mind a forint árfolyamában, mind az alapkamat mértékében nagy kilengéseket okozhatnak.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője jelezte: a kamat emelése és a szinten tartása mellett is szóltak érvek, de cége főként a tanácstagok nyilatkozatai alapján úgy vélte, elmarad az emelés.

Az elemző a jövőt illetően kifejtette: a monetáris tanács februári döntése a kormány februárra ígért reformcsomagjától függ. Ha ez a csomag a piacok számára megnyugtató lesz, azaz a tervezett intézkedések stabilan alacsonyan tudják biztosítani a magyar államháztartási hiány alakulását, akkor a januári volt a kamatemelési sorozat utolsó állomása - fűzte hozzá.

Török Zoltán márciustól nem számít további kamatemelésre. Úgy vélte: ha lehetőség lesz rá, akkor Magyarországon elindul a kamatcsökkentések sorozata.

Felhívta a figyelmet, hogy márciustól új összetételű lesz a monetáris tanács, ez "új korszakot nyit a monetáris politika történetében Magyarországon". Az új tanács külső tagjait a kormánypárt jelöli majd, ők pedig vélhetően nem állnak majd a kamatemelés pártján, legalábbis csak akkor, ha nagyon indokolt lesz - közölte.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG