Az Európai Központi Bank 4,25 százalékos szinten változatlanul hagyta az irányadó kamatot - jelentette be a bank. Az EKB múlt havi kamatdöntő tanácskozásán emelte 4,0 százalékról a mostani hét éves csúcsra a kamatszintet, egy év óta az első ízben hajtott végre hitelszigorítást, hogy megfékezze a gyorsuló inflációt, amely 4,0 százalékot ért el. Azóta a drágulási ütem a 4,1 százalékra gyorsult fel, de egyes elemzők szerint ezután már az infláció enyhülése várható, mivel a nyersolaj ára az elmúlt hónapban mintegy 20 százalékkal csökkent.
A bank mostani kamatdöntése megfelel a legtöbb elemző várakozásának. A jövőt illetően azonban a szakértők módosítottak eddigi felfogásukon. Egy hónapja még a megkérdezett szakértők 75 százaléka az idén végrehajtandó kamatemelésre számított az infláció gyorsulására való tekintettel, most azonban már csak egyharmaduk vár kamatszigorítást. A megkérdezettek kétharmada kamatmérséklést vár a jövő év vége felé.
Csökkentette az irányadó kamatot a Cseh Nemzeti Bank. Három éves folyamatos növekedés után a jegybanki tanács úgy döntött, hogy az eddigi 3,75 százalékról 3,50 százalékra mérsékli a kamatot, mely a legalacsonyabb szintű Európában. A kamatcsökkentésre a cseh korona azonnal jelentős mértékű gyengüléssel reagált. |
A Bank of England az elemzői várakozásoknak megfelelően szintén a 5 százalékos szinten hagyta az irányadó kamatot a lassuló gazdasági növekedési ütem és a gyorsuló infláció hatásainak mérlegelése után. Miközben több közgazdásza szerint Nagy-Britannia gazdasága a recesszió előtt áll, nem dönthetett a brit központi bank a gazdaság ösztönzése céljából a hitelek olcsóbbá tételéről, mivel annak az tovább gyorsította volna az amúgyis magas inflációt. Az árdrágulások üteme máris csaknem kétszerese a kormány által elfogadhatónak tartott 2 százaléknál.
Inflációs cél: egy jó nagy adag beton kellene
Kamatot emelt a román jegybank
Nem változott a lengyel alapkamat
Nem túl vidám történet a Fed Bézs Könyvében
Az MNB ragaszkodik az alapkamathoz
MTI