A tőzsdén azonban sok más tényező befolyásolja a fekete arany értékét, melyek éppen az ellenkező folyamatokat indukálják. A Brent olaj a héten ismét a tavaly év óta nem látott 78 dollár/hordós szinteket ostromolja. A fekete arany ára tavasszal még a 60-70 dollár/hordós sávban mozgott, ám júniusban a spekulatív piacon jelentős vételi nyomás alakult ki, s 5 hét folyamatos emelkedés után, ismét minden idők csúcsait közelíti az elmúlt években már több országot gazdaggá tevő nyersanyag.
Az árak akkor kezdtek emelkedni, mikor az ENSZ-nek egy olyan jelentést juttattak el, miszerint Teherán folytatja nukleáris tevékenységét, s a piacon újabb aggodalmak alakultak ki, hogy további szankciókat vezethetnek be Irán ellen, így veszélyeztetve a világ olajellátását.
Az emelkedés folytatódott, mikor Nigériában az egyik olajtársaság alkalmazottjai, követeléseik elérésében bízva, a sztrájk mellett döntöttek. Olajmezők elleni támadások végett már így is lezárták az olajkutak egynegyedét a világ nyolcadik legjelentősebb olajexportországában.
A megállíthatatlanul 10% feletti növekedést felmutató kínai gazdaság is folyamatosan biztosítja az eddig még soha nem látott mértékű keresletet, miközben az OPEC továbbra sem kívánja növelni a kitermelést, arra hivatkozva, hogy a piac véleményük szerint továbbra is megfelelően el van látva a fekete arannyal.

Bár nem szabad elfelejtenünk, hogy az OPEC-tagok természetesen a magas olajárban érdekeltek, ebben a kijelentésben azonban van némi igazság. Az amerikai olajkészletek júniusban 9 éves csúcsra emelkedtek, s a legutóbbi hetekben már a benzinkészletek is jelentős növekedést tudtak felmutatni. A tavaszi finomítófelújítások végett kisebb problémák merültek fel a benzinellátásban, melyek azonban már rendeződtek, s a feldolgozott olajkészletek is folyamatosan javulnak.
Egy másik ok, amiért a fekete arany ára még mindig a csúcsok közelében mozog, a már sokszor hallott hurrikánszezon. Mióta 2 évvel ezelőtt több trópusi vihar is lecsapott a Mexikói-öbölben üzemelő olajmezőkre, a spekulatív piacon a feszültség folyamatosan magas szinteken tartja a fekete arany árát. A hurrikánszezon azonban nem feltétlenül jelent hurrikánt, s ha még van is hurrikán, akkor sem biztos, hogy az az olajmezőket meg is közelíti. A nagy cégek sem véletlenül építették újra a 2 évvel ezelőtt megrongált olajkutakat. Nem akarnak ők sem minden évben újabb építkezésbe fogni, a kockázatok, hogy hasonló károk keletkezzenek idén, minimálisak.
Újabb és újabb finomítók beüzemelése, egyre több olajkút beindítása, az alternatív energiapiaci termékek egyre népszerűbbé válása, és a fogyasztók tudatosabb energiafelhasználása várhatóan biztosítja, hogy a Brent típusú olaj ez alkalommal sem fog a 79 dolláros szintek felé emelkedni, s mikor erre a spekulatív piac is rádöbben, az árak jelentősebb mérséklődést is mutathatnak. Mivel a hurrikánszezon elsősorban az amerikai Crude piacot érinti, így a Brent olaj eladása mérsékeltebb kockázattal és nagyobb hozammal kecsegtethet. A Hamilton Tőzsdeügynökség a bátrabb befektetőknek így a Brent olaj eladását ajánlja, melyre a letét mindössze 7500 dollár/kontraktus, és minden pont elmozdulás 1000 dolláros változást jelent a portfólióban. A várt áresés bekövetkezése esetén így jelentős hozam realizálható.
Hont András
Hamilton Tőzsdeöügynökség Zrt.
Nőtt az OMV-finomítók nyeresége
Megint a tartalékokat tippelgetik
Már csak pár éve van az olajnak