1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemcsak a 40 fok feletti hőmérséklet, de a 70 dollár feletti olajárak is hamarosan megizzaszthatják a felhasználókat - elég csak a légkondicionálók megnövekedett használatára, vagy az utazási szezon beindulására gondolnunk.
Nemcsak a 40 fok feletti hőmérséklet, de a 70 dollár feletti olajárak is hamarosan megizzaszthatják a felhasználókat. Amennyiben a légkondicionálók megnövekedett használatára, vagy az utazási és így egyben a vezetési szezon beindulására gondolunk, talán nem is tűnik olyan furcsának, hogy az energiapiacon is emelkednek az árak.

A tőzsdén azonban sok más tényező befolyásolja a fekete arany értékét, melyek éppen az ellenkező folyamatokat indukálják. A Brent olaj a héten ismét a tavaly év óta nem látott 78 dollár/hordós szinteket ostromolja. A fekete arany ára tavasszal még a 60-70 dollár/hordós sávban mozgott, ám júniusban a spekulatív piacon jelentős vételi nyomás alakult ki, s 5 hét folyamatos emelkedés után, ismét minden idők csúcsait közelíti az elmúlt években már több országot gazdaggá tevő nyersanyag.

Az árak akkor kezdtek emelkedni, mikor az ENSZ-nek egy olyan jelentést juttattak el, miszerint Teherán folytatja nukleáris tevékenységét, s a piacon újabb aggodalmak alakultak ki, hogy további szankciókat vezethetnek be Irán ellen, így veszélyeztetve a világ olajellátását.

Az emelkedés folytatódott, mikor Nigériában az egyik olajtársaság alkalmazottjai, követeléseik elérésében bízva, a sztrájk mellett döntöttek. Olajmezők elleni támadások végett már így is lezárták az olajkutak egynegyedét a világ nyolcadik legjelentősebb olajexportországában.

A megállíthatatlanul 10% feletti növekedést felmutató kínai gazdaság is folyamatosan biztosítja az eddig még soha nem látott mértékű keresletet, miközben az OPEC továbbra sem kívánja növelni a kitermelést, arra hivatkozva, hogy a piac véleményük szerint továbbra is megfelelően el van látva a fekete arannyal.



Bár nem szabad elfelejtenünk, hogy az OPEC-tagok természetesen a magas olajárban érdekeltek, ebben a kijelentésben azonban van némi igazság. Az amerikai olajkészletek júniusban 9 éves csúcsra emelkedtek, s a legutóbbi hetekben már a benzinkészletek is jelentős növekedést tudtak felmutatni. A tavaszi finomítófelújítások végett kisebb problémák merültek fel a benzinellátásban, melyek azonban már rendeződtek, s a feldolgozott olajkészletek is folyamatosan javulnak.

Egy másik ok, amiért a fekete arany ára még mindig a csúcsok közelében mozog, a már sokszor hallott hurrikánszezon. Mióta 2 évvel ezelőtt több trópusi vihar is lecsapott a Mexikói-öbölben üzemelő olajmezőkre, a spekulatív piacon a feszültség folyamatosan magas szinteken tartja a fekete arany árát. A hurrikánszezon azonban nem feltétlenül jelent hurrikánt, s ha még van is hurrikán, akkor sem biztos, hogy az az olajmezőket meg is közelíti. A nagy cégek sem véletlenül építették újra a 2 évvel ezelőtt megrongált olajkutakat. Nem akarnak ők sem minden évben újabb építkezésbe fogni, a kockázatok, hogy hasonló károk keletkezzenek idén, minimálisak.

Újabb és újabb finomítók beüzemelése, egyre több olajkút beindítása, az alternatív energiapiaci termékek egyre népszerűbbé válása, és a fogyasztók tudatosabb energiafelhasználása várhatóan biztosítja, hogy a Brent típusú olaj ez alkalommal sem fog a 79 dolláros szintek felé emelkedni, s mikor erre a spekulatív piac is rádöbben, az árak jelentősebb mérséklődést is mutathatnak. Mivel a hurrikánszezon elsősorban az amerikai Crude piacot érinti, így a Brent olaj eladása mérsékeltebb kockázattal és nagyobb hozammal kecsegtethet.  A Hamilton Tőzsdeügynökség a bátrabb befektetőknek így a Brent olaj eladását ajánlja, melyre a letét mindössze 7500 dollár/kontraktus, és minden pont elmozdulás 1000 dolláros változást jelent a portfólióban. A várt áresés bekövetkezése esetén így jelentős hozam realizálható.

Hont András
Hamilton Tőzsdeöügynökség Zrt.

Nőtt az OMV-finomítók nyeresége
Megint a tartalékokat tippelgetik
Már csak pár éve van az olajnak
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG