.jpg)
Szmogriadó elrendelése, illetve az azt megelőző tájékoztatás kötelezettsége Európában nyáron általában az ózonszennyezésekhez kötődik. |
A csütörtöki napon a legmagasabb ózonkoncentrációt Dorogon mérték, 99 mikrogrammot. Tavaly a legmagasabb érték nyáron Sopronban volt, akkor egy-egy órára 180 mikrogrammot jeleztek a berendezések.
Szmogriadót ózon miatt eddig még nem rendeltek el Magyarországon. Bár azt sem lehet biztosan állítani, hogy nem fordult elő riadóhelyzet, mivel a mérések az európai uniós csatlakozás előtt nem álltak a mai szinten.
Romániában az utóbbi napok kánikulája orvosi jelentések szerint már tizenkilenc emberéletet követelt, és az előrejelzések szerint az ország számos területén veszélybe került a víz- és áramellátás.
Eugen Nicolaescu egészségügyi miniszter a lakosság megóvása érdekében a készenlétben lévő mentősök számának növelésére, az egészségügyi személyzet munkaidejének meghosszabbítására utasította a megyei közegészségügyi igazgatóságokat. A tárcavezető "melegen ajánlotta", hogy a polgármesteri hivatalok biztosítsanak ásványvizet a lakosságnak ezekben a napokban, amikor a csaknem negyven Celsius fokos hőmérséklet jóval meghaladja az ebben az időszakban megszokott átlagértéket. Az ország számos településén tucatnyian lettek rosszul szerdán az elviselhetetlen hőség miatt, Bukarestben pedig csaknem ezren hívták a mentőket emiatt.
Az ország déli, délkeleti és délnyugati megyéit gyakorlatilag katasztrófa sújtotta körzetnek nyilvánították. Vrancea megyében például már korlátozták a vízhasználatot, Gorjban 215 szökőkút száradt ki, Doljban és Bukarestben rendkívül magas azoknak a száma, akik a nagy meleg miatt lettek rosszul. A legtöbb halálesetet a fővárosból jelentették.
A romániai sajtó idézte az áramellátó vállalatok vezetőit, akik szerint veszélybe kerülhet az ország áramellátása is. A Duna vízhozama másodpercenkénti 4000 köbméterre csökkent, ami alig 60 százalékát teszi ki a normális hozamnak. Emiatt a vaskapui vízerőmű termelése csökkent, de veszély fenyegeti a cernavodai atomerőmű termelését is. |
Közben heves viharok okoztak károkat csütörtök reggel Németországban és Svájcban. A délnyugat-németországi Baden-Württemberg tartományban egy mentőorvost agyoncsapott egy rázuhanó fémpózna, egy nő pedig autójával megcsúszott a vízzel borított úttesten, és halálos balesetet szenvedett. A frankfurti repülőtéren 23 felszállást és öt leszállást törölni kellett. A svájci Schwyz kantonban szerdán késő este tört ki olyan vihar, amilyet évtizedek óta nem tapasztaltak. Mintegy ötszáz káreset történt, egy személy súlyosan megsérült.
Németország déli részén lakóházakba, istállókba csapott villám. Hessenben és Baden-Württembergben sok pincét elöntött a víz.
A klímaváltozás már szedi áldozatait
A magvas tanulság kánikula miatt elmarad
Támad a kánikula, fokozott ellenőrzések várhatók
Kánikula után viharok Németországban
MTI