Katasztrofális következményekkel járhat a gázkorlátozás
Kató Aladár, a Tondach Magyarország Zrt. vezérigazgatója cégére nézve tragédiának nevezte azt, hogy szerda 12 órától rájuk is vonatkozik a gázkorlátozás. A vezérigazgató az MTI kérdésére elmondta: a négy cserép és egy téglagyárban 10 órától csökkentik a kemencék fűtését, hogy délre az óránkénti 5.100 köbméteres földgázfogyasztást 600 köbméterre mérsékeljék. Emiatt az égetés alatt álló termékek harmada selejtté válik. A majdani újraindítás pedig több napba telik - mondta a vezérigazgató.
A maradék gáz az irodák és a szociális létesítmények fűtésére elegendő, az embereket a szerda délutáni műszaktól kezdve szabadságra küldi a Tondach mind az öt gyárában. A termelés-leállás veszteségét egyelőre a csornai cserépgyárban kalkulálta Kató Aladár: itt óránként 230 ezer forint nettó árbevétel kiesés éri a céget, ezt napi 24 órával kell szorozni.
***
Néhány napos gázkorlátozás hatása még ellensúlyozható, ennél hosszabb időtartamú azonban már óriási károkat okozhat több iparágban is - mondta el Némethné Pál Katalin, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője az MTI kérdésére szerdán.
A szakember kifejtette: a gázkorlátozás miatt az ipari termelés csökkenésének mértéke és ennek hatása attól függ, hogy mikorra normalizálódik a helyzet. Pár napos termeléskiesést a cégek nagyobb nehézségek nélkül átvészelhetnek, "köszönhetően" a globális recesszió miatti keresletcsökkenésnek - mondta. A termelés rövidtávú visszafogására ebben a helyzetben amúgy is rákényszerülhetnek a cégek, de ha a korlátozás időben elhúzódik, az óriási veszteségeket okozhat, egyebek között a kohászatban, vegyiparban, a gépipar és az élelmiszeripar jelentős részében - tette hozzá.
A kutatásvezető hangsúlyozta, hogy az alapvető problémát a világgazdasági recesszió jelenti, ma még nem ismert, hogy ennek mérete "csak" konjunkturális hullámnak, vagy válságnak tekinthető-e. A gázvita a lehető legrosszabbkor jött, ha ugyanis a jelenlegi helyzet elhúzódik, azok a cégek is elveszthetik piacukat, amelyek megrendelőit a gazdasági recesszió még nem söpörte el. Azok a megrendelők, amelyek órára pontos szállítást követelnek meg, más szállító után nézhetnek. Kínálatban pedig nincs hiány, még Európán belül sem - fűzte hozzá, és megjegyezte, hogy a stabil energiaellátással rendelkező országok cégeinek a korlátozás elhúzódása versenyelőnyt jelent.
Ferihegy is második kategóriás, elzárták a gázt
Így kell spájzolni: magyar gázról álmodnak a szerbek
Újabb gázkorlátozást rendeltek el: itt a II. kategória!
MTI