KDNP: Tragikus lenne a Mol eladása
"Tragikus lenne Magyarország számára", ha a Mol-t az OMV felvásárolná - mondta sajtótájékoztatóján az ellenzéki politikus, aki szerint ebben az esetben a nyereség Ausztriába áramlana, és a szakemberek is Bécsben, az OMV-nél vállalnának munkát.
Molnár Béla az osztrák gazdasági miniszter hétfői nyilatkozatára reagált, aki úgy fogalmazott, az OMV-Mol egyesülést "értelmesnek tartaná". Mint a KDNP-s képviselő kiemelte: a Mol 1995 és 2005 között példátlan fejlődésen ment keresztül. A kutatás-kitermelés hatékonysága annyira jó, hogy piacvezetőnek számít a térségben, emellett az egyik legnagyobb munkaadó - jegyezte meg.
Mint mondta, a KDNP folyamatosan azt hangsúlyozta, hogy a Mol-ban a magyar államnak meg kell őriznie a befolyását. Emlékeztetett arra, hogy kilenc országban van jelen mind a két cég, ami, véleménye szerint versenyjogi aggályokat is felvet.
Molnár Béla kifejtette: a Mol százhalombattai és pozsonyi finomítói fejlettebbek, mint az OMV finomítói, "azonban nehéz lenne azt elképzelni, hogy az osztrák cég a saját finomítóit záratná be". A KDNP szerint orosz érdekeket is szolgálna, ha az OMV megvenné és szétdarabolná a Mol-t - közölte a képviselő.
Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese azt mondta: nagyrészt egyetért Molnár Béla nyilatkozatával, de tragédiának nem nevezné a kivásárlást, mert ilyenre számos példa akad az EU-ban is. Ugyanakkor nem kívánatos dolog - jegyezte meg. A frakióvezető-helyettes úgy vélte, az államnak jelenleg is vannak eszközei, ezekkel egyelőre megakadályozni nem tudja a felvásárlást, de nehezíteni igen. Hozzátette: a politikának meg kell találnia az Európai Unióban is elfogadható szabályozásokat annak érdekében, hogy bizonyos stratégiai vállalatok esetében a kormánynak legyen eszköze az ellenséges kivásárlás megakadályozására.
A szocialista politikus emlékeztetett rá, hogy a szomszédos államban közszájon forgó megállapítás az, ami jó az OMV-nek, az jó Ausztriának is. Kovács Tibor szerint ezért nem lehet csodálkozni az osztrák gazdasági miniszter kijelentésén sem. Mint mondta, sem a magyar gazdaság, sem a Mol számára nem lenne kedvező egy ilyen felvásárlás. Egy ilyen ellenséges kivásárlásnak - folytatta -, semmi más célja nem lehet, mint egy jelentős versenytárs kiiktatása.
OMV-Mol háború: a JP Morgan az áruló!
Bécs is megszólalt Mol-ügyben
OMV: Meg tudnánk venni a Molt
MTI