.jpg)
A többezer interjú alapján összeállított jelentés idéz például egy bolgár elektromosipari alkalmazottat, aki "koszos falusiaknak" nevezte a Nagy-Britanniában dolgozó többi bolgárt. Egy lakásfelújításokkal foglalkozó lengyel szerint aggasztó, hogy a "többi" lengyel "túl könnyen" bejuthat az országba. Az illető "Lengyelország legócskább söpredékének" nevezte a brit munkapiacon dolgozó lengyeleket, akik szerinte "pályaudvarokon alszanak és lopnak". Egy litván azt mondta a felmérés készítőinek, hogy soha nem dolgozna más litvánoknak, mert nem bízik bennük. "Nincs értelme még segítséget sem kérni tőlük ... azok olyan poszt-szovjet emberek", tette hozzá.
A jelentés kimutatta azt is, hogy a Kelet-Európából érkezők gyakran egyáltalán nincsenek felkészülve a brit társadalom sokszínű nemzetiségi összetételére, és súlyosan előítéletesek a fogadó ország etnikai kisebbségeivel szemben. Az interjúk során elhangzott kijelentések között volt például, hogy az ázsiai származású britek "koszos emberek", "soha nem tartják meg az ígéreteiket", "nem fizetik ki az elvégzett munkát".
Egy lengyel gyermekfelvigyázó, aki cigány családhoz került, csodálkozásának adott hangot, hogy alkalmazói "cigány létükre milyen rendesek". |
A külföldi munkavállalók a többségi brit társadalommal sem túl elégedettek: 40 százalékuk úgy véli, hogy a britek egyenrangúként kezelik őket, de 30 százalékuk úgy érzi, hogy nem. Ennek dacára az ott dolgozók majdnem egynegyede maradni akar hosszabb távon is, érkezéskor csak 6 százalékuk nyilatkozott így.
A felmérés kimutatta azt is, hogy a kelet-európai EU-munkavállalók sokszor egymás alá ígérve igyekeznek munkához jutni, ami szintén súlyos konfliktusok forrása. Ez főleg a lengyeleket érinti, akik a többi keleti EU-országból érkezők beszámolói szerint gyakran óránként 2-2,50 fontért - a hivatalos brit minimálbér feléért - is elvállalnak munkákat. Ezt most már a brit munkaadók is általános hivatkozási alapként használják, amikor például 6 fontos órabért kérő keletieket elutasítanak.
A megkérdezettek egybehangzóan bérleszorító hatásúnak nevezték a lengyelek magatartását; sokuk szerint a lengyeleket ezért "mindenki gyűlöli" a kelet-európai munkavállaló közösségben. |
A brit belügyminisztérium épp a múlt héten tette közzé legfrissebb összesítését a kelet-európai EU-tagállamokból érkezők számáról. Ebből kiderült, hogy továbbra is tízezrével áramlanak a munkavállalók a brit munkapiacra az EU-ba 2004-ben felvett kelet-európai tagállamokból. Az összegzés szerint csak az idei első negyedévben 49 ezer új munkavállaló adott be állásbejegyzési kérelmet a nyolc kelet-európai országból, jórészt ugyanannyi, mint a tavalyi azonos időszakban.
A friss statisztika szerint a 2004. májusi bővítés óta - idén március végéig - összesen 630 ezren jelentkeztek az akkor felvett kelet-európai országokból nagy-britanniai munkavállalásra, jóllehet a brit kormány annak idején arra számított, hogy évente legfeljebb 5-13 ezer tartós munkavállaló érkezik Kelet-Európából.
Az új belügyminisztériumi adatok szerint a tavaly egész évben jóváhagyott, csaknem 228 ezer munkavállalási bejegyzési kérvényből hétezret adtak be magyarok; ez 4 százaléknál is kisebb arány. A lengyel bejegyzések száma ugyanabban az évben meghaladta a 162 ezret.
A legújabb felmérések szerint ugyanakkor a lengyelek sem elégszenek meg most már bármilyen munkával. Az idénymunkások toborzásával foglalkozó egyik legnagyobb brit cég, a Fruitful Jobs illetékese a The Guardian című napilapnak elmondta: Nagy-Britanniában az idei évadban hiány fenyeget a hazai termésű primőrökből, mert most már a lengyelek sem jelentkeznek gyümölcsszedésre. Ezt megerősítette a Brit Gazdaszövetség (NFU) szóvivője is, mondván: a kelet-európaiak hazai életszínvonala "gyorsabban nőtt, mint azt bárki gondolta volna ... ezért inkább otthon maradnak".
Mire számíthat, ha a britekhez megy dolgozni?
Kevesebb külföldi dolgozik Magyarországon
London már nem bírja a bevándorlók rohamát
3 millió lengyel igyekszik külföldre
MTI