Az egész évet tekintve viszont jelentős az emelkedés, hiszen 2010 harmadik negyedévében a befektetések értéke 24 százalékkal múlja felül a 2009-es év hasonló időszakának forgalmát. A hagyományos nyári nyugalmon túl az ingatlanbefektetések forgalmának csökkenésében az ingatlanok árának alakulása is tükröződik, mint ahogy a növekvő gazdasági bizonytalanság és a kormányzati megszorítási csomagok hatása.
Számos európai kormány gazdaságpolitikájában bekövetkezett változás, amikor április és június között a költségvetési élénkítést a kiadáscsökkentés váltotta fel, kétségkívül nagy hatással volt az ingatlanpiacra. A gazdaságpolitikában bekövetkezett változások a bérlői piacra is befolyással lesznek, és néhány befektető elhalasztja döntéseit, amíg a változások hatásának kiterjedtsége egyértelműbbé válik.
Európai kereskedelmi ingatlanbefektetési aktivitás (milliárd euró)
Ugyanakkor az a tény, hogy az első osztályú ingatlanok ára jelentősen nőtt az elmúlt évben, szintén hat a befektetők döntéshozatalára. Az árak gyors fellendülése fenntarthatatlannak tűnik, és néhány nagy piacon – amelyek közül London a legkézenfekvőbb példa – az az aggodalom, hogy az árak túl gyorsan kapaszkodtak vissza.
Ugyanakkor a kereskedelmi ingatlanok áraiban bekövetkezett változást az államkötvények még jelentősebb ármozgásának összefüggésében is érdemes vizsgálni. Az első osztályú ingatlanok relatíve jó értéket képviselnek: az első osztályú ingatlanok és az államkötvények közötti hozamkülönbség rekord-közeli, és a kötvényekhez hasonló tulajdonságokkal bíró ingatlanok esetében – hosszú bérleti időszak és jó szerződések – még további érték-növekedésre is van lehetőség.
Első osztályú irodák és a német államkötvények hozama
A régiók közül egyben volt erős növekedés az ingatlanbefektetési forgalomban: 2010 harmadik negyedében a kelet- és közép-európai régióban 1,5 milliárd eurónyi ingatlan cserélt gazdát, ami 60 százalékos növekedés 2010 második negyedévéhez és 120 százalék 2009 hasonló időszakához képest. A lengyel piac iránti növekvő bizalom jelentős lendületet adott a régió befektetési forgalmának. Lengyelországban kötötték az üzletek több mint felét, a 826 millió euró (230 milliárd forint) a legmagasabb érték 2007 harmadik negyedéve óta.
„Nagyon jó hír, hogy Közép-Európa újra a befektetői érdeklődés fókuszába került, és hogy a régiós forgalom növekedése ilyen dinamikus volt ebben a negyedévben. Ugyanakkor árnyalja a képet, hogy továbbra is a lengyel és a cseh piac teszi ki a teljes régiós forgalom 75%-át, Csehországban, Magyarországon komoly a visszaesés, míg Délkelet-Európában nem is volt egyáltalán ilyen jellegű tranzakció” – tette hozzá Borbély Gábor, a CB Richard Ellis regionális elemzője.
Privátbankár - Zsiborás Gergő