A Garancia Biztosító értékesítésének eredményét, a nyitott FX-pozíció (devizaügylet) továbbá más egyedi tételeket kiszűrve, az első háromnegyed évi adózott nyereség 170,4 milliárd forint, ami a nem auditált, nemzetközi pénzügyi jelentési szabványok (IFRS) alapján készült konszolidált jelentés szerint 9,6 százalékkal haladja meg a tavalyi első kilenc havit.
A bankcsoport egyszeri hatásoktól megtisztított harmadik negyedévi konszolidált adózott profitja 50,1 milliárd forint, az előző negyedévinél 21,6 százalékkal, a tavalyi harmadik negyedévitől 11 százalékkal kisebb, és elmarad az elemzői várakozásoktól.
A tárgyidőszak, ezen belül pedig az elmúlt három hónap fontosabb, a társaság piaci megítélését befolyásoló folyamatai a jelentés szerint mérleg- és eredményszempontból gyakorlatilag a menedzsment eredeti elképzeléseinek megfelelően alakultak. A társaság működését és eredményét jelentős mértékben befolyásoló események szinte kivétel nélkül októberben történtek, ezeket a jelentés részletesen ismerteti.
A menedzsment az adózott nyereséget éves szinten 220 milliárd forint körül prognosztizálja, figyelembe véve az első kilenc havi eredményt és az októberi negatív piaci fejleményeket, mindenekelőtt a swapköltségek és általában a forrásköltségek jelentős növekedését, valamint a kockázati költségek várható emelkedését. A betétgyűjtés a szűkülő nemzetközi likviditási helyzet miatt nagyobb hangsúlyt kapott, Magyarországon pedig folytatódott a vállalati hitelek tudatos visszafogása.
A bankcsoport konszolidált mérlegfőösszege szeptember végén megközelítette a 9363,5 milliárd forintot, éves szinten 16,4 százalékkal bővült. Az ügyfélhitelek állománya 26,1 százalékkal, az ügyfélbetéteké pedig 14,6 százalékkal nőtt.
A nettó kamatbevételek a tavalyi első kilenc hónaphoz képest 14,9 százalékkal, a nettó díj- és jutalékbevételek pedig 9,6 százalékkal bővültek. A működési költségeket illetően a jelentés szerint sikerült tartani az erős kontrollt, ennek következtében a kiadás/bevétel mutató gyakorlatilag változatlan maradt (52,5 százalék).
Az OTP papírjai a Budapesti Értéktőzsde "A" kategóriájában forognak, a csütörtöki kereskedést 2615 forinton zárták. Az elmúlt 52 hét során a részvény legalacsonyabb árfolyama 2300 forint, a legmagasabb 9239 forint volt. |
A korrigált eszközarányos nyereség (ROA) 2,7-ről 2,6 százalékra, a korrigált saját tőke arányos nyereség (ROE) pedig 24,9-ről 22,4 százalékra mérséklődött. Az egy részvényre jutó eredmény (EPS) 1.158 forint.
A bankcsoport saját tőkéje 28,6 százalékkal, 1133,023 milliárd forintra hízott.
Az elmúlt három hónapban a főbb devizákkal szembeni eltérő forintgyengülés a nyitott FX-pozíció esetében összességében 3,8 milliárd forintos negatív eredményhatással járt, az állományi mutatókat viszont minimális mértékben segítette.
A tárgyidőszakban a hitelállomány 26,1 százalékkal, ezen belül az elmúlt három hónapban 7,5 százalékkal bővült, míg a betétállomány 14,6, illetve 6 százalékkal nőtt. A hitel/betét mutató az első félévi 121,6 százalékról 123,9 százalékra romlott.
Jól muzsikálnak a leányok
Az OTP Bankcsoport hazai hitelezési tevékenysége továbbra is dinamikus, piaci részarányai stabilak. A külföldi leánybankok teljesítményében a negatív - döntően októberben jelentkező - piaci fejlemények egyelőre nem éreztették hatásukat; eredményhez való hozzájárulásuk a tavalyi első háromnegyedévi 25-ről 28 százalékra nőtt, részesedésük a hitelportfólión belül 49, a betéteken belül 38 százalék.
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron |
A Merkantil Csoport a nehezedő piaci viszonyok között hitelállományát 8,6 százalékkal növelte, adózott eredménye 3,2 százalékkal, 6,044 milliárd forintra emelkedett.
Az OTP Alapkezelő az első kilenc hónapban 4,5 milliárd forint adózott nyereséget realizált, ami 3,2 százalékos növekedést jelez, ezt minimálisan csökkenő eszközállomány és magasabb díjbevételek mellett sikerült elérnie.
A már értékesített OTP Garancia Biztosító a külföldi leányvállalatok veszteségére képzett céltartalékok, mint egyedi tételek nélkül 5,3 milliárd forint korrigált adózott eredményt ért el, ami 10 százalékkal haladja meg a tavalyi első kilenc havit.
A legnagyobb külföldi érdekeltség, a DSK Csoport bruttó hitelállománya 33,4 százalékkal, betétei 13 százalékkal bővültek, 22,5 milliárd forintos adózott eredménye 17,6 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakáét.
Az ukrán leánybank, a CJSC OTP Bank 11 milliárd forintos adózott eredménye gyakorlatilag megegyezik az elmúlt évivel, a harmadik negyedév 4,2 milliárd forintos adózott eredménye viszont 40,8 százalékos javulást tükröz. Bruttó hitelállománya éves szinten több mint 61 százalékkal nőtt, betétei pedig 32,4 százalékkal. A CJSC a jelentés szerint továbbra is óvatos céltartalékolási politikát folytat, a kockázati céltartalék-képzés a harmadik negyedévben közel duplája volt (2,9 milliárd forint) az előző negyedévinek.
Az OTP Bank Russia hitelállománya éves szinten 55 százalékkal nőtt, ezen belül a lakossági hitelállomány gyakorlatilag megduplázódott. A hitelkockázati költségek az elmúlt negyedévben némileg csökkentek. Az orosz leánybank szeptember végéig ötmilliárd forint adózott nyereséget könyvelt el, ami 23 százalékos növekedést jelent egyedi tételek nélkül.
A kisebb leánybankok közül a montenegrói CKB első kilenc havi adózott nyeresége meghaladta a 2,5 milliárd forintot, éves szinten közel 41 százalékkal nőtt. A bruttó hitelállomány 46,5 százalékkal bővült. Szintén jól teljesített a horvát OBH, amelynek adózott eredménye 31,5 százalékkal, több mint 3,7 milliárd forintra nőtt, hitelei pedig 24,7 százalékkal bővültek.
Kiemelkedő eredményjavulást könyvelhetett el a szlovák OBS, amelynek adózott profitja 59 százalékkal, 1,92 milliárd forintra hízott, ami erős hitelezési tevékenységgel párosult. A jelentés szerint jelentősen javult a román leánybank teljesítménye is: az OBR a második negyedév 1,1 milliárd forintos vesztesége után a harmadik negyedévben 931 millió forintos adózott nyereséget termelt, ez volt az első nyereséges negyedéve. A bruttó hitelállomány 52, ezen belül a háztartási hitelek nagysága 68,1 százalékkal bővült.
A szerb leánybank esetében a jelentős, 87,3 százalékos hitelállomány bővülést emeli ki a jelentés, az eredmény ugyanis továbbra is elmarad a tervezettől. Az OTP Banka Srbija adózott nyeresége az első háromnegyedévben 2,144 milliárd forintot tett ki, éves szinten 140 százalékkal javult, ám ez egyedi tételeknek köszönhető, amik nélkül az eredmény ötmillió forint lenne.
Rémképek ijesztgetik az OTP-t
Megint bevásárolt az OTP
Eljárás indult az OTP-elemzés kapcsán
17 millió fölött az OTP saját részvény-állománya
Az OTP rárepült az olcsó OTP részvényekre
MTI