1p
Az európai konjunktúrára ráutalt cseh külkereskedelem többlete májusban a piaci elemzők várta csökkenéssel ellentétben nőtt áprilishoz képest, de ez nem tiszta öröm.
Az európai konjunktúrára ráutalt cseh külkereskedelem többlete májusban a piaci elemzők várta csökkenéssel ellentétben nőtt áprilishoz képest, de ez nem tiszta öröm: a nagyobb többlet csak az import apadásából fakadt, a beruházások és a lakossági fogyasztás egyidejű visszaesése miatt, miközben a kivitel nem fejlődött.

Májusban a cseh külkereskedelem többlete 9,22 milliárd korona volt az áprilisi 8,28 milliárd korona után, jelentették a cseh statisztikai hivatalban pénteken. Az elemzők 6,5 milliárd koronás többletet vártak csak májusról. Az egy évvel korábbihoz képest a kivitel stagnált, a behozatal 2 százalékkal csökkent. Áprilisban az export még 12,6 százalékkal, a behozatal 11,1 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál. Az első öt hónap átlagában a kivitel 5,9 százalékkal, a behozatal 6,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Májusban áprilishoz viszonyítva az export 1,8 százalékkal csökkent, az import 7,2 százalékkal fogyatkozott meg.

Az első negyedévben a cseh GDP 5,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, lassulva a tavalyi utolsó negyedévi, 6,3 százalékos ütemről, és a tavalyi, átlagosan 6,6 százalékos növekedéshez képest is. A cseh hazai össztermék 2006-ban és előtte 2005-ben rendre 6,4-6,4 százalékkal bővült. A cseh pénzügyminisztérium idénre 4,7 százalékos növekedést jósol, csakúgy, mint az Európai Bizottság.

Tavaly év elején a korábban nyugati jellegű arányok átmenetileg megbomlottak Csehországban a lakossági fogyasztás javára, a gyorsabb reálbér-emelkedés és néhány szociális intézkedés miatt. A lakossági  fogyasztás tavaly átlagosan 5,9 százalékkal nőtt a 2006-os, 4,4 százalékos többlet után, de tavaly év elején még 7,2 százalékos volt az éves többlet. Tavaly a havi átlagbér, 21 692 korona (216 470 forint), reálértékben 3,8 százalékkal haladta meg a 2006-ost, a 2006-os, körülbelül 3,5 százalékos reális emelkedés után, de tavaly az utolsó negyedévben már csak 1,7 százalékos volt a reális emelkedés éves összehasonlításban, idén az első negyedévben 2,8 százalékos.

A cseh lakosság számára a viszonylag bő esztendő hamar véget ért, ez az év az alacsonyabb jövedelműek számára adóemeléssel, mindenki számára áfaemeléssel, a szociális programok szigorításával, az egészségügyben önrész (vizitdíj) bevezetésével kezdődött. A cseh kormánynak a tavalyi "elszaladást" egyensúlyozó, széleskörű megszorító intézkedései miatt a lakossági lendület nem maradhatott tartós. A 3 százalékos EU-beli korlát átlépésével fenyegető államháztartási hiányt már tavaly sikerült leszorítani a GDP 1,6 százalékára, idén 1,4 százalékot, jövőre 1,1 százalékot jósol Csehországnak az Európai Bizottság. Ennek már látható ára, hogy az első negyedévben a lakossági fogyasztás növekedése - rendre éves összehasonlításban - 2,8 százalékra lassult a tavalyi utolsó negyedévi 4,1 százalékról, mind messzebbre kerülve a tavalyi átlagos ütemtől.  

A konjunktúra-kilátások rosszabbodását jelzi az is, hogy a termelő-beruházások növekedési üteme 2 százalékra lassult a tavalyi utolsó negyedévi 7,5 százalékról és a tavalyi, 5,8 százalékos éves ütemről.

A külső hatások miatt Csehországban is erős az infláció. Tizenkét hónapra számolva májusban is 6,8 százalékos volt, csakúgy, mint áprilisban, tavaly májusban csak 2,4 százaléknál tartott. Igaz, kissé enyhült: februárban 7,5 százaléknál tartott, ez tízéves rekord volt. Ám a mostani, a "nem elsőrendű válság" nemzetközi tőzsdei következményeivel nehezített időkben a kis kockázatú korona népszerű a nyugati befektetők körében - afféle térségi tartalékvalutának tekintik -, ezért a Cseh Nemzeti Bank egyelőre nem kényszerül kamatemeléssel külön csapást mérni a gazdasági növekedésre. Reméli, hogy a korona ereje ezentúl is lefarag valamit az inflációból. A cseh központi bank utoljára februárban szigorított, negyed százalékponttal 3,75 százalékra, közel hatéves csúcsra emelve alapkamatát, azóta vár, jóllehet az infláció még mindig fényévnyire van a bank 3 százalékos állandó céljától, plusz-mínusz 1-1 százalékpontos  tűréssel.

Ezt a politikát a pénteken megjelent külkereskedelmi mérlegadatok is támogatták, a növekvő többlet láttára a cseh korona folytatta rekorddöntéseit az euróval szemben a prágai bankközi piacon, a legújabb csúcsértéke 23,72/euró volt délelőtt. A csütörtöki kereskedést 23,83/eurón végezte.

Már Gyurcsány is kétsebességes Európáról beszél
Kidobhatják az unióból Írországot és Csehországot
A csehek többsége támogatja a halálbüntetést
Történelmi mélyponton a munkanélküliség Csehországban

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG