„A klasszikus lakásbiztosítási módozatok sokszor a nem megfelelő zárszerkezetet is kizáró okként kezelik, pedig nagyon is életszerű helyzet, hogy a nyitva hagyott ajtón erőszak nélkül behatoló, vagy éppen jóhiszeműen beengedett elkövető károsít meg bennünket – mutat rá egy jellemző problémára Sebestyén László, a Genertel ügyvezető igazgatója.
A régebbi lakásbiztosítások ilyen esetekre nem nyújtanak védelmet, de ma már megjelentek a lakásbiztosítási piacon olyan termékek, amelyek az ily módon ellopott vagyontárgyak, sőt akár készpénz után is kártérítést nyújtanak.
A probléma azért is aktuális, mert a jó idő beköszöntével érkezik el a besurranó tolvajok szezonja: a szellőztetésre nyitva hagyott ajtók és ablakok, a kertbe kilépők által néhány percre be nem zárt ajtók mind ideális alkalmat kínálnak a bűnözőknek.
A rövid időre magára hagyott lakásból a besurranók főként készpénzt és kisebb elektronikai eszközöket (pl. mobiltelefon) tulajdonítanak el. A fent említett okos lakásbiztosítások évi egyszeri alkalommal 40-50 ezer forintig térítik ezeket a károkat, amennyiben rendőrségi jegyzőkönyv is készül az esetről. Vagyis aki rendelkezik ilyen biztosítással, az is csak egyszer "lehet feledékeny", a legmegfelelőbb megoldás az ilyen problémák kivédésre mindenképpen a megelőzés.
A besurranóknak egy perc figyelmetlenség is elég
1 millió forintos kár- veszélyes készpénz Kecskeméten egy 81 éves asszony tűzifát vett, az áru kifizetése után vette észre, hogy eltűnt az otthon tartott 1 millió forintja - a besurranók kihasználták a hölgy figyelmetlenségét. Ebből is látszik, trükkökben nincs hiány. A megelőzés és a megfelelő biztosítás kiválasztása mellett az is fontos, hogy ne tartsunk otthon nagyobb mennyiségű készpénzt - az okos biztosítások is csak nagyjából 50 ezer forintig térítik meg a kárunkat ilyenkor. |
Az ajtó kulcsait ilyenkor is tartsuk magunknál, mert a biztosnak hitt rejtekhelyeket a tolvajok rutinból, gyorsan megtalálják, főleg, ha előzőleg ki is figyelik - ez sem ritka ugyanis. A lakás elhagyásakor gondosan ellenőrizzük, hogy az ajtók és ablakok zárva vannak-e. A bukóra nyitva hagyott ablak ugyanúgy nem képez komoly akadályt, mint a redőny vagy a szúnyogháló. Sőt, azt is vegyük figyelembe, hogy egy kis testméretű behatoló a mellékhelyiségek pici ablakain is be tud mászni. Az udvaron álló autóban se hagyjunk soha értéket.
A biztonságról ne feledkezzünk meg a nyári kerti munka hevében, különösen vigyázzunk a nyitott ablakokkal, ha lakásunk a földszinten van. A Vas Megyei Rendőr-főkapitányság múlt héten adott ki hasonló figyelmeztetést, mint írják, olyan esettel is találkoztak, hogy valaki az ajtaja előtt dohányzott, de a tolvaj így is bejutott az előszobába és kifosztotta a kabátok zsebeit.
Ismeretlen személyt csak indokolt esetben engedjünk be a lakásunkba, bárki ismeretlen történetét fogadjuk egészséges gyanakvással. Gyakran e személy elterelő tárgyalása segíti elő, hogy közben a bűntárs szabadon garázdálkodjon a lakásban vagy udvarban!
„Különösen a családi vagyontárgyak zömét védő lakásbiztosítások esetében fontos, hogy azok az életszerű helyzetek minél szélesebb körére fedezetet nyújtsanak.” – teszi hozzá Sebestyén László. Példaként említhető, hogy a Genertel – a fenti elvet szem előtt tartva – mostantól a besurranó tolvajlás és készpénzbiztosítás lehetősége mellett többek között a család autójára európai assistance- és segítségnyújtási szolgáltatást, a lakásban található háztartási- és szórakoztató elektronikai eszközökre pedig 5 éves kiterjesztett garanciát nyújt.”
Privátbankár - Zsiborás Gergő