A három kormány működéséről szólva Gyurcsány Ferenc azt mondta: az Orbán-kormány 2001-2002 közötti, a választásokra készülve meghozott intézkedései 570, a Medgyessy-kabinet kétszer száznapos programja 817, a Gyurcsány-kormány 2005-2006-os lépései pedig 512 milliárd forintos, a következő költségvetésekre is kiható többletkiadást okoztak. Ez összesen 1.900 milliárd forintos extra költségvetési többletkiadást jelentett - tette hozzá az ex-kormányfő.
Gyurcsány leszögezte azt is, hogy 2006-ban gazdaságpolitikai és költségvetési fordulat játszódott le, ezt követően elindult a költségvetési hiány és az államadósság csökkenését célzó gazdaságpolitika.
Bajnai Gordon korábban a bizottság ülésén azt mondta: a 2001-2008 között működő kormányok súlyos hibája miatt érintette az európai országok közül Magyarországot a legsúlyosabban a 2008 őszén kibontakozott válság. A volt kormányfő leszögezte: Magyarország 2009-ben megállította az eladósodás ütemét, amely azóta is 80 százalék körül van.
A bruttó hazai termékhez viszonyított államadósság 2002 közepén 54 százalék, 2004 tavaszán - a miniszteri székből való távozáskor - 58 százalék volt, azaz a maastrichti kritériumnak megfelelt - mondta korábban László Csaba. A volt pénzügyminiszter szintén a bizottsági meghallgatáson májusban arra hívta fel a figyelmet arra, hogy a 2002-es kormányváltáskor Magyarország még nem volt tagja az EU-nak, így az eredményszemléletű (ESA) államháztartási hiány nem tartalmazta az MFB, más állami, önkormányzati vállatok, például a MÁV, BKV, Malév, és a PPP-konstrukciók miatt keletkezett többletadósságot, ami az előző kormány tevékenységéhez kapcsolódott.
A bruttó nemzeti termékhez (GDP) viszonyított államadósság 2004 közepétől 2005. áprilisáig - pénzügyminiszterségéhez köthetően - 0,8 százalékponttal nőtt - mondta szintén ekkor Draskovics Tibor. Az államadósság beépülő, hosszú távú hatások eredménye, így a lakástámogatás mellett a 2001. évi 100 százalékos köztisztviselő béremelés, a fegyveres testületek 70 százalékos béremelése is beépült az államháztartási kiadásokba - hangsúlyozta akkor. Ha a 2004-es államháztartási hiányról beszélünk, akkor nem szabad megfeledkezni a GDP fél százalékát kitevő EU-s befizetésről ami 2005-ben már 1 százalék volt - említette a volt pénzügyminiszter a bizottság előtt.
Amit szabad Jupiternek, nem szabad a kis ökörnek? Magas István, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora egy múlt heti konferencián tartott előadásában felhívta a figyelmet, hogy a nagyméretű adósságok finanszírozhatóságának alapja ma is a bizalom, a biztosan törlesztő piaci szereplők vélhetően a jövőben is forráshoz tudnak majd jutni. |
Orbán a legnagyobb példányszámú osztrák újságnak, a Kronen Zeitung című bulvárlapnak adott múlt hétvégi interjúban is azt hangsúlyozta, az államadósságot ellenségnek kell tekinteni. A miniszterelnök az interjúban kijelentette: örömmel tölti el, hogy míg egy éve Magyarországot még Görögország előtt emlegették a válsággal összefüggésben, de ma már nem "válságtéma" az ország.
Az adósság elleni harc jegyében Rédly Elemér győri katolikus plébános kezdeményezésére egy Összefogás az Államadósság Ellen Alap is létrejött, hogy bevételeket gyűjtsön az államadósság csökkentésére: a befolyt összeg kizárólag erre a célra használható fel. Az alap számlájára szerdáig 443 befizetésből 43,2 millió forint folyt be
MTI, Privátbankár