1p
A 2000-es években megnövekedett államháztartási hiányért három kormány viseli a felelősséget - közölte Gyurcsány Ferenc. A volt miniszterelnök összesen 1.900 milliárd forint többletkiadást talált és bizottsági meghallgatásán az Orbán-, a Medgyessy- és az első Gyurcsány-kormányt nevezte meg felelősként
A 2000-es években megnövekedett államháztartási hiányért három kormány viseli a felelősséget - közölte Gyurcsány Ferenc. A volt miniszterelnök az Orbán-, a Medgyessy- és az első Gyurcsány-kormányt nevezte meg felelősként az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága 2002-2010 közötti államadósság-növekedés okait vizsgáló albizottságának ülésén.

A három kormány működéséről szólva Gyurcsány Ferenc azt mondta: az Orbán-kormány 2001-2002 közötti, a választásokra készülve meghozott intézkedései 570, a Medgyessy-kabinet kétszer száznapos programja 817, a Gyurcsány-kormány 2005-2006-os lépései pedig 512 milliárd forintos, a következő költségvetésekre is kiható többletkiadást okoztak. Ez összesen 1.900 milliárd forintos extra költségvetési többletkiadást jelentett - tette hozzá az ex-kormányfő.

Gyurcsány leszögezte azt is, hogy 2006-ban gazdaságpolitikai és költségvetési fordulat játszódott le, ezt követően elindult a költségvetési hiány és az államadósság csökkenését célzó gazdaságpolitika.

Bajnai Gordon korábban a bizottság ülésén azt mondta: a 2001-2008 között működő kormányok súlyos hibája miatt érintette az európai országok közül Magyarországot a legsúlyosabban a 2008 őszén kibontakozott válság. A volt kormányfő leszögezte: Magyarország 2009-ben megállította az eladósodás ütemét, amely azóta is 80 százalék körül van.

A bruttó hazai termékhez viszonyított államadósság 2002 közepén 54 százalék, 2004 tavaszán - a miniszteri székből való távozáskor - 58 százalék volt, azaz a maastrichti kritériumnak megfelelt - mondta korábban László Csaba. A volt pénzügyminiszter szintén a bizottsági meghallgatáson májusban arra hívta fel a figyelmet arra, hogy a 2002-es kormányváltáskor Magyarország még nem volt tagja az EU-nak, így az eredményszemléletű (ESA) államháztartási hiány nem tartalmazta az MFB,  más állami, önkormányzati vállatok, például a MÁV, BKV, Malév, és a PPP-konstrukciók miatt keletkezett többletadósságot, ami az előző kormány tevékenységéhez kapcsolódott.

A bruttó nemzeti termékhez (GDP) viszonyított államadósság 2004 közepétől 2005. áprilisáig - pénzügyminiszterségéhez köthetően - 0,8 százalékponttal nőtt - mondta szintén ekkor Draskovics Tibor. Az államadósság beépülő, hosszú távú hatások eredménye, így a lakástámogatás mellett a 2001. évi 100 százalékos köztisztviselő béremelés, a fegyveres testületek 70 százalékos béremelése is beépült az államháztartási kiadásokba - hangsúlyozta akkor. Ha a 2004-es államháztartási hiányról beszélünk, akkor nem szabad megfeledkezni a GDP fél százalékát kitevő EU-s befizetésről ami 2005-ben már 1 százalék volt  - említette a volt pénzügyminiszter a bizottság előtt.

Amit szabad Jupiternek, nem szabad a kis ökörnek?

Magas István, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora egy múlt heti konferencián tartott előadásában felhívta a figyelmet, hogy a nagyméretű adósságok finanszírozhatóságának alapja ma is a bizalom, a biztosan törlesztő piaci szereplők vélhetően a jövőben is forráshoz tudnak majd jutni.

A magyar kormány a jelenleg a GDP 81 százalékát kitevő államadósságot 77 százalékra csökkenti egy lépésben, erről jövő héten lesz bejelentés - erről Orbán Viktor miniszterelnök beszélt Belgrádban a héten azt követően, hogy találkozott Mirko Cvetkovic szerb kormányfővel.Kijelentette: a magyar felfogás szerint az államadósság nem probléma, hanem ellenség, Magyarország minden rendelkezésre álló pénzt az államadósság csökkentésére fordít.

Orbán a legnagyobb példányszámú osztrák újságnak, a Kronen Zeitung című bulvárlapnak adott múlt hétvégi interjúban is azt hangsúlyozta, az államadósságot ellenségnek kell tekinteni. A miniszterelnök az interjúban kijelentette: örömmel tölti el, hogy míg egy éve Magyarországot még Görögország előtt emlegették a válsággal összefüggésben, de ma már nem "válságtéma" az ország.

Az adósság elleni harc jegyében Rédly Elemér győri katolikus plébános kezdeményezésére egy Összefogás az Államadósság Ellen Alap is létrejött, hogy bevételeket gyűjtsön az államadósság csökkentésére: a befolyt összeg kizárólag erre a célra használható fel. Az alap számlájára szerdáig 443 befizetésből 43,2 millió forint folyt be

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG