1p
Nem alkalmas a banki streszteszt az európai bankrendszer iránti bizalom gyors és jelentős erősítésére - vélik elemzők
Nem alkalmas a banki streszteszt az európai bankrendszer iránti bizalom gyors és jelentős erősítésére - vélik elemzők, akik szerint a Európai Bankfelügyeletek Bizottsága (CEBS) elszalasztotta a lehetőséget a bankrendszer válságtűrő képességének javítására

A CEBS pénteken bemutatott vizsgálati eredményei szerint az uniós bankok többsége jól tűrné, ha elmérgesedne az euróövezeti államadósság-válság és leértékelődnének az államkötvények, ismét recesszióba fordulna az unió gazdasága és zuhanórepülésbe kezdenének a térség nagy tőzsdéi.

A 91 vizsgált bankból csupán 7 hitelintézet bukott el a teszten, ezeknek összesen 3,5 milliárd euró pótlólagos tőkére van szükségük a válságtűrő képesség erősítéséhez, ami alig tizedannyi, mint a leginkább optimista szakértői előrejelzésben szereplő összeg. A Nomura elemzői 30 milliárd euróra számítottak, a Goldman Sachs 38 milliárdot valószínűsített, a Barclays Capital pedig 85 milliárd eurót jósolt.

A stresszteszt azonban nem alkalmas a bankrendszer iránti bizalom gyors erősítésére, főként azért, mert az eredmény csalóka - mondják elemzők. A CEBS tesztjén azok a bankok feleltek meg, amelyeknek a feltételezett válsághelyzetben 6 százalék felett maradna az úgynevezett tőkemegfelelési mutatójuk (Tier 1 ratio), ha viszont csupán 1 százalékkal magasabb értéket, 7 százalékot szabtak volna meg, akkor nem 7, hanem 24 bank bukott volna el - mondta Andrew Sheets, a Morgan Stanley londoni elemzője.

A JP Morgan értékelése szerint a stresszteszt "elszalasztott lehetőség"; az uniós felügyelet jóval több bankot ösztönözhetett volna arra, hogy tőkefeltöltéssel javítsa válságtűrő képességét, Lothar Mentel, a több mint 600 millió font értékű befektetést kezelő londoni Octopus Investments vezető elemzője pedig úgy véli, hogy sokkal hitelesebb lett volna a vizsgálat, "ha legalább egy olyan bank is megbukott volna, amelyre a piac nem számított."

Védelmébe vette a banki stressztesztet Jean-Claude Juncker, az euróövezeti pénzügyminiszteri csoport, az Eurogroup elnöke. Juncker elutasította a teszt hitelességét megkérdőjelező bírálatokat, valamint azt is,  hogy a teszt nem volt elég kemény. Jean-Claude Juncker szerint a terhelési próbát "igen szakmai módon" hajtották végre.

Juncker szerint  a vizsgálat megmutatta, hogy az európai bankrendszer megfelelően erőteljes.

Komal Sri-Kumar, a 118 milliárd dollárnyi befektetés kezelésében segédkező TCW Group vezető elemzője a Bloomberg hírügynökségnek nyilatkozva hozzátette: a vizsgán megbukott bankokról ismert volt, hogy nehézségekkel küzdenek, a "stressztesztből így nem tudtunk meg semmit, amit eddig ne tudtunk volna."

Az elemzők bírálták a vizsgálat módszereit is, főként azt, hogy a felügyelet csak azokat az államkötvényeket vette számításba, amelyekkel a bankok kereskednek, azokat viszont nem, amelyeket hosszabb távon, befektetési céllal tartanak, holott például a súlyos adósságválsággal küzdő Görögország állampapírjainak esetében a bankok jellemzően a birtokolt kötvények 10 százalékával kereskednek, 90 százalékát pedig befektetési céllal tartják.

Vannak ugyanakkor olyan elemzők is, akik szerint elég szigorú volt a vizsgálat ahhoz, hogy az eredményeit komolyan lehessen venni. A svájci Credit Suisse például arra hívja fel a figyelmet, hogy bankok azért feleltek meg a teszten, mert az utóbbi másfél évben 220 milliárd euróval növelték tőkeállományukat, és a CEBS vizsgálatánál jóval keményebb próbát is kiállnának.

Az Egyesült Államokban tavaly tavasszal végzett banki stresszteszt meghozta a várt eredményt, a piaci bizalom erősödését, annak ellenére, hogy az amerikai pénzügyi felügyelettel kapcsolatban is megfogalmazódott a kritika, hogy túl alacsonyra helyezte a lécet. A vizsgálatba a 19 legnagyobb bankcsoportot vonták be, és kimutatták, hogy a szektor egészséges és a nagy bankházak többsége kisebb-nagyobb tőkepótlással kiállhatja a válság próbáját. A vizsgálat eredménye aztán nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a következő 7 hónapban a pénzügyi szektor állapotát jelző fő tőzsdemutató, a Standard & Poor´s 500 Financials Index 36 százalékot erősödött.

Az európai tőzsdemutatók egyelőre nemigen reagáltak a banki stressztesztre. A svájci UBS elemzői szerint napokba, ha nem hetekbe telik majd, mire egyértelműen kiderül, miként fogadja a piac a CEBS vizsgálatát.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG