Kétmilliárd eurós szénerőmű épül Csehországban
A német és a cseh társaság már exkluzív tárgyalásokat folytat a témában, amelyek várhatóan még néhány hónapig elhúzódnak. Az elképzelések szerint a cseh bányatársaság fogja szállítani az erőműnek a szenet, míg az E.ON a technológiai részt biztosítaná. Azt, hogy a két energetikai csoport milyen arányban fogja birtokolni az új erőművek, Wulf Bernotat nem pontosította.
Az észak-csehországi MUS a Czech Coal energetikai csoport tagja. Radek Stavel, a Czech Coal szóvivője újságírói érdeklődésre kijelentette, hogy a társaság ezzel kapcsolatban semmiféle információkat nem kíván közölni.
A MUS hosszú ideig a Cseh Energetikai Művekkel (CEZ) tárgyalt egy új erőmű felépítéséről. A tárgyalások azonban nem hoztak eredményt, s a feleknek abban sem sikerült megegyezniük, hogy a MUS hosszabb távon - 2055-ig - szenet szállítson a CEZ-nek. A cseh energetikai óriás ugyanis csak ilyen körülmények között, helyzetben tudna új erőművet építeni, akár a MUS-szal, akár más partnerrel együtt.
A MUS azzal utasította el a CEZ-t, hogy továbbra sem biztos, engedélyezi-e a kormány az észak-csehországi barnaszénmedence kiszélesítését, s így nem tud újabb hosszú távú kötelezettségeket magára vállalni. Geológusok szerint a régióban még mintegy 750 millió tonna barnaszén tartalék van.
Gazdasági elemzők szerint a CEZ a jelenleg is a kezében lévő Vrsany bányából fedezhetné egy új erőmű barnaszén szükségletét. A geológiai kutatások azt mutatják, hogy ebben a bányában még több mint negyven évre elegendő szén található.
Özönlenek a vendégmunkások Csehországba
Cseh magánnyugdíj: volt hozam, nincs hozam
Mintaváros lesz Tatabánya
MTI