Az álláskeresők száma az előző év azonos hónapjához képest 0,6 százalékkal csökkent, így a májusban bekövetkező csökkenés tovább folytatódott. Közép-Magyarország kivételével - ahol éves összehasonlításban 20,8 százalékos növekedést regisztráltak - júniusban minden régióban kevesebb lett a nyilvántartott álláskereső előző év azonos időszakához képest.
Az ÁFSZ adatai szerint a nyilvántartott álláskeresők gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya júniusban 12,5 százalék, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arányuk pedig 8,1 százalék volt. Az előző hónaphoz képest mind a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított relatív mutató értéke, mind a munkavállalási korú népességhez viszonyított mutató értéke 0,2 százalékponttal csökkent.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti munkanélküliségi ráta Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által publikált legfrissebb adata 11,4 százalék, ami a munkaerő-felmérésből a 2010. március-májusra, a 15–74 éves népességre vonatkozóan kapott országos adatot mutatja. Ez az érték az egy hónappal korábban publikált adathoz képest 0,4 százalékpontos csökkenést mutat és 1,6 százalékponttal haladja meg az egy évvel korábbi szintet.
Júniusban az előző hónappal csaknem megegyezett a munkaügyi központokhoz bejelentett csoportos leépítések létszámtartalma. Összesen 25 cég 537 munkavállalót érintő csoportos létszámleépítést jelentett be, az előző hónaphoz képest 1,1 százalékkal csökkent a bejelentett elbocsátandó létszám.
A foglalkoztatási szolgálat júniusi statisztikája szerint a munkáltatók 32.900 új álláslehetőséget jelentettek be, ami az előző hónaphoz képest 7.500 darabos, 18,6 százalékos csökkenést, míg az előző év júniushoz képest 9.100 darabos, több mint 38 százalékos emelkedés.
Az újonnan bejelentett állások 52 százaléka volt nem támogatott álláshely, a többi pedig támogatott foglalkoztatás. Az előző hónapban még a támogatott állások voltak némileg túlsúlyban, akkor arányuk az újonnan bejelentett állások között 50,5 százalék volt.
MTI