Mit kezdjek az olcsó benzinnel? Azt nem nem tudom megenni! - nagyjából így panaszkodik egy ottani hétköznapi ember. A lakosok bolti számlája egyetlen év alatt a duplájára nőtt. Az országnak ráadásul komoly munkanélküliséggel s meg kell küzdenie. Az álástalanok aránya a 16-26 év közöttiek körében eléri a 30 százalékot, a bajokat pedig csak tetézi, hogy a helyi tőzsde indexe 10 százalékos mínuszt mutat az év eleji szinthez képest.
Sokan most ébrednek rá arra, hogy a jelenlegi olajárrobbanás számukra nem jár a 70-es években tapasztaltakhoz hasonló kedvező hatásokkal - sok szaúdi akkor vált nincstelenből jómódúvá. Ezúttal úgy tűnik, a gazdagság lassabban, illetve kiesebb dózisokban adagolva szivárog lefelé az alsóbb társadalmi rétegek felé.
Erre magyarázatul elsősorban a királyság jelentős mértékben megnövekedett népessége szolgálhat - véli John Sfakianakis, a Saudi British Bank vezető közgazdásza. Az 1970-es években Szaúd-Arábia lakosainak száma 9,5 millió volt, ma azonban már 27,6 millióan élnek az országban. Mindez persze azt jelenti, hogy az olajáron nagyot kaszáló államnak a pénzt több ember között kell szétosztania.
A bőkezű szociális jóléti rendszert és a polgároknak járó egyéb juttatásokat nézve, van hol a pénzt elkölteni. Az állami szektorban például nagyjából 2 millió embert foglalkoztatnak, a költségvetés közel kétharmada így a fizetésekre megy el. Bár az állam valóban gazdagabb, de cserébe közel háromszor annyi emberről kell gondoskodnia, mint korábban - mondta a közgazdász. Sfakianakis azt is hozzátette: még ha alacsonyabb is lenne a pénzromlás üteme, az ország és annak igényei magasabbak, mint korábban.
Így a kormányzatnak kisebb a mozgástere a fizetések emelése terén, enélkül pedig az emberek nemigen tudják felvenni a harcot az emelkedő árakkal. Az Egyesült Arab Emirátusokban nemrég 70 százalékkal növelték az állami szférában a béreket, de ha a szaúdiak is hasonlóan lépnének, könnyen kibillenhetne a büdzsé az egyensúlyából - véli a szakember.
Más öbölbéli országokat Szaúd-Arábiához képest még erőteljesebben ért el az inflációs rém. Az Egyesült Arab Emirátusokban idén 12 százalékos árindexszel számolnak, Katarban pedig a Merrill Lynch korábbi prognózisa szerint akár 14 százalékig is felszökhet a ráta.
Ezen országoknak ugyanakkor kevesebb polgárt kell eltartaniuk, így könnyebben tudnak az emberek inflációs problémáira orvosságot találni. Mindezek eredményeképpen a Nyugaton kialakult elképzelésekkel szemben, a szaúdiak messze nem a legazdagabbak a Golf-öbölben. A királyság egy főre jutó éves jövedelme 20 700 dollárnak felel meg, szemben például Kata 67 ezer dollárjával. Persze, ott a lakosok száma is alig félmilliót tesz ki.
Drámai gázárakkal riogat a Gazprom
Az EU is hetente jelent az olajról
Sokkal olcsóbb lesz a benzin! Vagy sokkal drágább?
Dollár - olaj: egy a négyhez
Ránk hozta a bajt a bioüzemanyag?
AP