1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szakemberek szerint a száguldó olajárak ellenére semmi okunk a szaúdiakra irigykedni. A királyság polgárai ugyanis a korábbiaknál szegényebbnek érzik magukat.
A száguldó olajárak miatt akár irigyelni is lehetne a szaúdiakat. A szakemberek szerint azonban semmi okunk az arab országra mutogtani. Az olajkutakból dőlő pénzek ellenére a királyság polgárai ugyanis a korábbiaknál szegényebbnek érzik magukat, ami nem csoda, hiszen a pénzromlás üteme immár három évtizedes csúcsra tört

Míg ugyanis Szaúd-Arábiában az olajkészletekkel nem, vagy csak kisebb mértékben rendelkező országokhoz képest kevésbé fájó egy autó teletankolása (1 gallon, vagyis közel 4 liter benzinért még mindig csak 45 centet, azaz nagyjából 66 forintot kell fizetni), az élet egyéb területeire azért begyűrűzött a világszerte megtapasztalt drágulási hullám. Így többet kell többek közt fizetni az élelmiszerboltokban, az éttermekben, de a lakbér és az építőipari alapanyagok is többe kerülnek, mint korábban. Az inflációs ráta a hetvenes évek vége óta először lett kétszámjegyű, megközelítette a 11 százalékot.

Mit kezdjek az olcsó benzinnel? Azt nem nem tudom megenni! - nagyjából így panaszkodik egy ottani hétköznapi ember. A lakosok bolti számlája egyetlen év alatt a duplájára nőtt. Az országnak ráadásul komoly munkanélküliséggel s meg kell küzdenie. Az álástalanok aránya a 16-26 év közöttiek körében eléri a 30 százalékot, a bajokat pedig csak tetézi, hogy a helyi tőzsde indexe 10 százalékos mínuszt mutat az év eleji szinthez képest.

Sokan most ébrednek rá arra, hogy a jelenlegi olajárrobbanás számukra nem jár a 70-es években tapasztaltakhoz hasonló kedvező hatásokkal - sok szaúdi akkor vált nincstelenből jómódúvá. Ezúttal úgy tűnik, a gazdagság lassabban, illetve kiesebb dózisokban adagolva szivárog lefelé az alsóbb társadalmi rétegek felé.

Erre magyarázatul elsősorban a királyság jelentős mértékben megnövekedett népessége szolgálhat - véli John Sfakianakis, a Saudi British Bank vezető közgazdásza. Az 1970-es években Szaúd-Arábia lakosainak száma 9,5 millió volt, ma azonban már 27,6 millióan élnek az országban. Mindez persze azt jelenti, hogy az olajáron nagyot kaszáló államnak a pénzt több ember között kell szétosztania.

A bőkezű szociális jóléti rendszert és a polgároknak járó egyéb juttatásokat nézve, van hol a pénzt elkölteni. Az állami szektorban például nagyjából 2 millió embert foglalkoztatnak, a költségvetés közel kétharmada így a fizetésekre megy el. Bár az állam valóban gazdagabb, de cserébe közel háromszor annyi emberről kell gondoskodnia, mint korábban - mondta a közgazdász. Sfakianakis azt is hozzátette: még ha alacsonyabb is lenne a pénzromlás üteme, az ország és annak igényei magasabbak, mint korábban.

Így a kormányzatnak kisebb a mozgástere a fizetések emelése terén, enélkül pedig az emberek nemigen tudják felvenni a harcot az emelkedő árakkal. Az Egyesült Arab Emirátusokban nemrég 70 százalékkal növelték az állami szférában a béreket, de ha a szaúdiak is hasonlóan lépnének, könnyen kibillenhetne a büdzsé az egyensúlyából - véli a szakember.

Más öbölbéli országokat Szaúd-Arábiához képest még erőteljesebben ért el az inflációs rém. Az Egyesült Arab Emirátusokban idén 12 százalékos árindexszel számolnak, Katarban pedig a Merrill Lynch korábbi prognózisa szerint akár 14 százalékig is felszökhet a ráta.

Ezen országoknak ugyanakkor kevesebb polgárt kell eltartaniuk, így könnyebben tudnak az emberek inflációs problémáira orvosságot találni. Mindezek eredményeképpen a Nyugaton kialakult elképzelésekkel szemben, a szaúdiak messze nem a legazdagabbak a Golf-öbölben. A királyság egy főre jutó éves jövedelme 20 700 dollárnak felel meg, szemben például Kata 67 ezer dollárjával. Persze, ott a lakosok száma is alig félmilliót tesz ki.

Drámai gázárakkal riogat a Gazprom 
Az EU is hetente jelent az olajról 
Sokkal olcsóbb lesz a benzin! Vagy sokkal drágább?
Dollár - olaj: egy a négyhez 
Ránk hozta a bajt a bioüzemanyag?

AP

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG