Kibogozzák az elbutulás szálait
Az orvosi konferencián, ahol a kutatók beszámoltak eredményükről, több szakember úgy nyilatkozott, hogy korai lenne túlzott reményeket kelteni, ám izgatottan várják a fejleményeket.
A kutatók évtizedek óta keresik a megoldást arra, hogy az elbutulást okozó kórt megelőzzék vagy kezeljék, hiszen a már most is világszerte 26 millió embert érintő betegség a népesség öregedésével egyre többeknél jelentkezik. A kórfolyamatban a béta-amiloid elnevezésű fehérje csomókat képezve kirakódik az agy fontos területein. Ennek megállítását ígérik kísérleti szerükkel a szingapúri vállalat kutatói, élükön Claude Wischikkel, aki a skóciai Aberdeeni Egyetem biológusa.
Az agysejtek között egymás köré csavarodó fehérjepárok halmozódnak fel és károsítják a sejtek vázát alkotó csövecskéket. Ezt állítaná meg a kísérleti gyógyszer. A tanulmányban 321 páciens kapott az új szerből. Míg a kontrollcsoportba tartozóknak, akik placebót kaptak, átlagosan hét százalékkal romlott agyi funkciójuk a kísérlet hat hónapja alatt, addig az új szert szedőknél egyáltalán nem tapasztaltak hanyatlást. A kezelt embereknél a hanyatlás később sem folytatódott, míg a kontrollcsoportnál igen.
X-men: engedélyezték a mutáns embriókat
Magyar felfedezés: saját spanglit termel a testünk
Cukorbetegség is jár a stressz mellé
MTI