Kicsempészték Oroszországból a BP vezérét
A Financial Times pénteki beszámolója szerint Robert Dudley távozását szigorú hírzárlat övezte mindaddig, amíg a vezérigazgató repülőgépe a levegőbe nem emelkedett.
Dudley a londoni gazdasági napilap által idézett nyilatkozata szerint Oroszországon kívülről fogja tovább irányítani a vegyes vállalatot. A TNK-BP vezetője közelebbről nem azonosított helyszínen fog dolgozni, munkahelye azonban "nem a BP londoni központjában lesz".
Robert Dudley távozását titokban készítették elő az elmúlt néhány nap során, áll a Financial Times pénteki ismertetésében. A vezérigazgató - saját közleménye szerint - a munkavállalási engedélye körüli bizonytalanság miatt döntött a távozás mellett, és azért, mert a vállalat és ő személy szerint is "folyamatos zaklatásnak" volt kitéve.
Hozzátette: ellene és a vállalat ellen "példátlan vizsgálatok, eljárások, nyomozások" folytak, és egyéb terhekkel is szembesült. Ezeket nem részletezte, de a Financial Times értesülése szerint Dudley ellen állítólagos munkajogi kihágások címén indult számos vizsgálat, és társaságiadó-elkerülés címén folyó nyomozás címén az orosz belügyminisztériumba is behívták kikérdezésre.
Dudley ugyanakkor átmenetinek nevezte távollétét.
A vegyes vállalat vezetőjének elutazása után Tony Hayward, a BP vezérigazgatója a londoni napilapnak azt mondta: a brit cég nem fogja hagyni, hogy a közös vállalat másik 50 százalékát birtokló orosz pénzemberek "erőszakos taktikával történő megfélemlítés módszerével" átvegyék az ellenőrzést a TNK-BP felett.
A Financial Times már e hónap elején megírta, hogy az orosz hatóságok megtagadták a TNK-BP számos külföldi igazgatójának tartózkodási és munkavállalási engedélyét, így nekik jó eséllyel a hónap végéig el kell hagyniuk az országot. A londoni gazdasági napilap értesülései szerint az intézkedés Dudleyra, valamint a vegyes vállalat pénzügyi igazgatójára és sok más magas rangú vezetőjére is vonatkozik. Távozásukkal a cég működésének közvetlen ellenőrzése az orosz partnerek kezébe kerülne.
A vállalathoz "közel álló" bennfentesek szerint félő, hogy a munkavállalási engedélyek feletti vita is része annak az erőfeszítésnek, amellyel az oroszok "alattomban" megpróbálják megszerezni a vegyes vállalat ellenőrzését, írta július elején a Financial Times. E források sejtése szerint az orosz részvényesek ahhoz készítik elő a talajt, hogy a részesedést azután eladják valamely orosz állami vállalatnak, például a Gazpromnak vagy a Rosneftnek, jóllehet ezt az orosz befektetők cáfolták.
A The Sunday Telegraph múlt hétvégén közölt értesülése szerint a BP - a legnagyobb brit vállalat - egy titkos igazgatósági tanácskozáson, amelyet nem sokkal korábban tartottak Cipruson, 1,8 milliárd dollár osztalék visszatartásáról döntött a TNK-BP-nél, ezzel is megpróbálva nyomást gyakorolni az orosz félre.
A BP az osztalékkal zsarolja az oroszokat
MTI