Kihúzta Bush alól a talajt az Irán-jelentés
Irán nemzetközi diplomáciai nyomásra 2003 őszén felhagyott atomfegyver-fejlesztési programjával - tartalmazza a 16 amerikai hírszerző szervezet közös, úgynevezett nemzetbiztonsági értékelése, amelyből előző nap közöltek részleteket.
A The Washington Post szerint a jelentés csapás az elnök Teheránnal szembeni politikájára. A The New York Times azt írta, hogy átalakulhat a Bush-adminisztráció közel-keleti politikája, amelynek eddig az iráni atomprogram leállítása volt az egyik sarokköve.
A washingtoni újság emlékeztet: Bush elnök ősszel azzal keltett világszerte feltűnést, hogy harmadik világháborúval fenyegetett arra az esetre, ha atomfegyver birtokába jut Irán. Az elnök azonban már legalább egy-két hónappal korábban megkapta a most nyilvánosságra hozott hírszerzői értesülést, amely szerint Irán lényegében leállította atomfegyverprogramját.
A liberális lap szerint a jelentés nyilvánosságra kerülése nemcsak a Bush-kormány éles Irán-ellenes retorikája alól húzta ki a talajt, de megtorpedózhatja az újabb nemzetközi szankciókat sürgető Washington törekvéseit is. Az újság továbbmegy: a kémszervezetek közös értékelése nyomán le kell venni a napirendről azt a mindeddig lebegtetett lehetőséget, hogy az Egyesült Államok esetleg megelőző katonai csapást mér iráni atomlétesítményekre.
A The New York Times idéz a hírszerzési jelentésből, amely szerint Teherán folytatja a szerinte polgári célú urándúsítást, nyitva hagyva annak a lehetőségét, hogy atomfegyvert állítson elő. A dokumentum szerint "nem tudni, hogy (Irán) jelenleg törekszik-e atomfegyver kifejlesztésére".
Az újság felhívja a figyelmet: a most nyilvánosságra került jelentés ellentétes a korábbi, 2005-ös hírszerzési értékeléssel. Az amerikai felderítés akkori összefoglalója azt állapította meg, hogy Irán titkos fegyverkezési programot folytat, amelynek része az atomfegyver készítését szolgáló urándúsítás. Az újság szerint nem világos, hogy az amerikai hírszerzés miért változtatta meg értékelését, és mikor juthatott az ezt megalapozó új információkhoz. Névtelenséget kérő tisztviselők szerint fedett ügynökök a nyáron szereztek olyan információkat, amelyek a korábbi álláspont felülvizsgálatát eredményezték.
A jelentés
Az iráni atomprogramról készült legújabb amerikai hírszerzési jelentés megerősíti a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőreinek eddigi megállapításait - jelentette ki a bécsi székhelyű szervezet egy magas rangú tisztviselője.
A jelentés "megerősíti a NAÜ ellenőreinek a helyszíni ellenőrzések alapján az utóbbi néhány évben tett megállapításait, amelyek szerint nincs konkrét bizonyíték arra, hogy Irán atomfegyver előállításán dolgozna" - mondta a név nélkül nyilatkozó illetékes. A dokumentum alátámasztja Mohammed el-Baradei NAÜ-igazgató nézetét arról, hogy nem fenyeget küszöbönálló veszély, és bőven van idő Teheránnal tárgyalásokat folytatni - tette hozzá. A NAÜ ellenőrei számos eltitkolt tevékenységre bukkantak Iránban, ám ezek alapján nem tudták egyértelműen azt a következtetést levonni, hogy Teherán atomfegyverre akar szert tenni.
Teherán örömmel fogadta az amerikai jelentést, amely szerinte igazolja azt a régóta hangoztatott állítását, hogy nukleáris programja mindig is békés célú volt, és soha nem törekedett atombomba előállítására. "Azok az országok, amelyeknek korábban kétségeik voltak (az iráni atomprogrammal kapcsolatban), most a realitásoknak megfelelően megváltoztatják nézeteiket" - mondta Manusehr Mottaki iráni külügyminiszter az amerikai jelentésre reagálva.
Bush: Irán veszélyes volt, és ma is az
George Bush amerikai elnök szerint Iránnak le kell állítani az urándúsítást, mert később titkos atomfegyverprogramot indíthat, ami veszélybe sodorná a világot. Bush sajtótájékoztatóján a Fehér Házban leszögezte: nyomást fog gyakorolni annak érdekében, hogy Teherán állítsa le urándúsító programját.
Nagyon fontos, hogy a nemzetközi közösség elismerje: veszélyt jelent a világra, ha Irán birtokába jut azoknak az ismereteknek, amelyek atomfegyver előállításához szükségesek - szögezte le. "Irán veszélyes volt, ma is veszélyes, és veszélyes lesz, ha megszerzi az atomfegyver előállításához szükséges ismereteket" - mondta Bush.
Iránnak mégsem kell atombomba?
Ahmadinezsád szövetkezne: fél egyedül?
Irán új ballisztikus rakétát gyártott
MTI