1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Gazdasági katasztrófa" szélére sodródott a fejlett ipari országok alkotta OECD-térség, és a világgazdaság egyetlen reménye Kína maradt.
"Gazdasági katasztrófa" szélére sodródott a fejlett ipari országok alkotta OECD-térség, és a világgazdaság egyetlen reménye Kína maradt, áll az egyik legnagyobb londoni külpolitikai elemző műhely friss helyzetértékelésében.

A Királyi Külügyi Intézet - londoni székhelye után, általánosan használt nevén a Chatham House - szerint az OECD-országcsoport már a pénzügyi válság legutóbbi, robbanáshoz hasonlatos szakasza előtt is "szokatlan mértékben összehangolt recesszió" felé süllyedt. A folyamat fő eleme, hogy a fogyasztói és az üzleti kiadások egyidejűleg összeomlanak, az elbocsátások és a csődök kockázata nő.

A háztartások és a vállalatok számára azonban a kockázatok most már nem korlátozódnak a kiadási tervek kényszerű csökkentésére; a közvetlen fenyegetés a hitelforrások teljes befagyása, és az, hogy még a bérek kifizetéséhez és a beszerzési költségek fedezéséhez szükséges tőkét is csak küszködve lehet felhajtani.

Kalifornia államnak például már gondot okoz a tanárok bérének folyósításához szükséges hitelek előteremtése. Ez Oroszországra volt jellemző a 90-es évek közepén, de arra soha senki nem számított, hogy ugyanez a probléma az Egyesült Államokban is megjelenik, áll a Chatham House elemzésében.

A lakossági szintű hitelforrások elapadását alátámasztják más londoni jelzések is. A MoneyExpert.com nevű internetes hitelajánlat-összehasonlító cég jelentése szerint Nagy-Britanniában az elmúlt fél évben csaknem ötmillió új hitelkártya-, illetve bankhitel-kérelmet utasítottak el a kibocsátó bankok; ez napi több mint 20 ezer elutasított kérelmet jelent.

A Bank of England - a brit jegybank - legutóbbi kimutatása szerint az augusztusban folyósított lakossági ingatlanhitelek értéke az előző hónapban kihelyezett összeg 5 százaléka volt Nagy-Britanniában.

A Chatham House londoni elemzése szerint a fejlett ipari térségben már eddig valószínűsített fogyasztáscsökkenés is elégséges ahhoz, hogy "ronda recessziót" okozzon: a GDP-érték 2009-ben jó eséllyel legalább 1-2 százalékkal visszaesik az Egyesült Államokban és Európában.

A jelenlegi piaci felfordulást figyelembe véve azonban a GDP-visszaesés olyan mértékűvé is fajulhat, amilyen általában harmadik világbeli adósságválságok idejére volt jellemző; egyes előrejelzések akár 10 százalékos zuhanást sem zárnak ki a következő hónapokra, áll a londoni kutatóműhely új jelentésében.

Ebben a helyzetben különös figyelem irányul a feltörekvő piacokra. Nyilvánvalóan "túlzás lenne azt kérni" a felzárkózó térségtől, hogy vállalja át a világgazdasági növekedés fenntartását, mégis, a belső fogyasztás erős dinamikája ebben az országcsoportban ellensúlyozza a "gyenge" OECD-be irányuló export lassulását.

Mindemellett a térség exportjának célállomásai is egyre kevésbé koncentráltak, és így ezek az országok kevésbé függnek az amerikai kereslettől. A feltörekvők részaránya az Egyesült Államokba irányuló teljes exporton belül mára 15 százalék alá csökkent az egy évtizeddel ezelőtti 25 százalékról, áll a Királyi Külügyi Intézet elemzésében.

Az ázsiai exportőrök jelentős részének most már Kína a fő piaca, Kína pedig megelőzte az Egyesült Államokat és a nagy európai gazdaságokat az öböl menti arab olajállamok exportszállítójaként.

Ez a sokszínűsödés a globalizáció kedvező oldala, és megmutatja: a globalizáció nem feltétlenül jelenti azt, hogy a világgazdasági növekedés az amerikai fogyasztótól függ.

A globális GDP-növekedéshez Kína ma már önmagában többet ad hozzá, mint az amerikai gazdaság, India ugyanannyit, mint Japán, a felzárkózó térség együtt pedig nemsokára többel járul hozzá a világgazdasági bővüléshez, mint az OECD, sőt vásárlóerő-paritáson mérve a feltörekvők máris megelőzték az OECD-csoportot, áll Chatham House elemzésében.

A londoni intézet szakértői szerint a folyamatos kínai növekedés jelenti ma a legjobb reményt arra, hogy mérsékelni lehessen a jelenlegi válság által a világgazdaságnak okozott károkat. Ettől függetlenül a pénzügyi szektor válságát a lehető leggyorsabban ellenőrzés alá kell vonni, elkerülendő, hogy a pánik még több vállalatot romba döntsön, és embereket fosszon meg megélhetésüktől, áll az elemzésben.

Szombaton összeül a nemzeti csúcs - ön milyen eredményre számít? Szavazzon!

Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron


Úgy kell az MNB csomagja, mint egy falat kenyér
Orbán: a kapzsiság okozta a válságot
Van még bank, aki bízik Kelet-Közép Európában
Válságban minden csoda 3 percig tart?Mit tegyünk, ha nem kapunk hitelt?
Zuhanórepülésben a forint: messze még a vége!
Kifacsarják a Molt és az OTP-t

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG