Kiverte a Mol a baloldali biztosítékot
Felháborítónak és nemzetietlennek tartja a szocialista Szanyi Tibor, hogy a Mol rossz és rövidlátó parlamenti döntésnek nevezte az úgynevezett Robin Hood-adót. A pénzügyi válság miatt meghozott intézkedések 300-400 milliárd forintot tesznek ki, 2008-ban pontosan ennyi az olajtársaságnak csak a profitja - közölte az MSZP-frakció távhő eseti munkacsoportjának vezetője.
Ha a cég éveken át képes volt százmilliárdokban mérhető kedvezményekre szert tenni azzal a jelszóval, hogy a Mol sikere Magyarország sikere, akkor Magyarország most azt mondja, hogy a Mol sikeréből az emberek részesedni akarnak - fogalmazott a politikus.
Az Országgyűlés hétfőn 190 igen szavazattal, 184 ellenében, tartózkodás nélkül fogadta el a távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló törvényt, az úgynevezett Robin Hood-adót, amelynek alapján jövőre 8 százalékos különadót kell fizetniük a nagy energiaellátó és -kereskedő cégeknek.
A döntésre reagálva a Mol hétfőn közleményben azt írta, a Robin Hood-adó rossz üzenet a mostani és majdani befektetők felé, mivel 50 százalékos társaságiadó-emelést jelent az energiaszektorban, továbbá indokolatlanul versenyhátrányba hozza a hazai cégeket regionális versenytársaikhoz képest.
Szanyi Tibor szerint ez nemzetietlen megjegyzés a Mol részéről, és kifejezetten felháborító, hogy ne akarjon részt vállalni egy magát nemzeti olajvállalatnak mondó cég azokból a terhekből, amelyeket az országnak most vállalnia kell. Kitért arra, hogy a Mol száz százalékban magán-, döntő részben külföldi tulajdonban lévő vállalat. Az MSZP-s politikus szerint azok a cégek, amelyeket sújt ez az adó, "oroszlánrészt vállaltak abból, hogy az egekbe sikerült rugdalni az energiaárakat".
Ferencz I. Szabolcs, a Mol-csoport kommunikációs igazgatója közleményben reagált az elhangzottakra. Szerinte nem véletlen, hogy Szanyi Tibor sajtótájékoztatóján "indulatos kifejezésekkel szándékosan félremagyarázta a Mol korábbi közleményét". Hozzátette: az sem véletlen, hogy a szocialista képviselő korábban "az Országgyűlésben szinte egyedüliként nem támogatta a stratégiai vállalatok védelméről szóló törvényt, és annak idején állásfoglalásaival nyíltan támogatta az OMV kudarcba fulladt ellenséges átvételi kísérletét".
Gyurcsányt boldoggá teszi az új adó
Szemüveget Robin Hoodnak
Lesz Robin Hood-adó
MTI