.jpg)
Várkonyi László, a külügyminisztérium Európán kívüli térségekkel foglalkozó szakállamtitkára az MTI-t tájékoztatva elmondta: a részvevők egyetértettek abban, hogy a környezetvédelem erősítése érdekében hatékony intézkedésekre van szükség mind az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, mind pedig a környezetkímélő energiaforrások fokozottabb alkalmazása terén. A zárónyilatkozatba ugyanakkor ezzel összefüggésben semmifajta konkrét célkitűzés nem került be. Azt ugyanis elsősorban a japán diplomácia ellenezte arra hivatkozva, hogy az Egyesült Államok, Kína és India elutasított minden ilyen jellegű kötelezettségvállalást. Korábban diplomáciai források azt állították: a részvevők egyetértettek abban, hogy 2009-ig le kell zárni az üvegházhatású gázok kibocsátásának korlátozásáról szóló új nemzetközi szerződés tárgyalásait.
Az ASEM tagországai - mint az államtitkár közölte - egyetértettek ugyanakkor abban, hogy hatékony környezetvédelmi intézkedéseket kell kidolgozni a 2012-ben lejáró kiotói egyezmény felváltására. Hangsúlyozták azt is, hogy ez globális megközelítést követel.
Várkonyi László hasznosnak nevezte az európai-ázsiai párbeszédet, utalva az ASEM erősödő intézményesülésére. Elmondta, hogy a szervezet soron következő, állam- és kormányfői csúcstalálkozója jövő októberben Pekingben lesz. Az előzetes menetrend szerint pedig a 2011-es ASEM-külügyminiszteri értekezlet házigazdája pedig Magyarország lehet - tájékoztatta az MTI-t a minisztérium szakállamtitkára. A hamburgi tanácskozáson egyébként részt vett Göncz Kinga külügyminiszter is, ő azonban János Károly spanyol király magyarországi látogatása miatt korábban hazautazott. |
Az államtitkár az ASEM-tanácskozás fontos tényezőjeként emelte ki, hogy a felek kölcsönösen tájékoztatták egymást regionális kérdésekről. Így az EU képviselői az alkotmányozó folyamatról, illetve a bővítés menetéről számoltak be, ugyanakkor meghallgatták a thaiföldi, illetve a mianmari (burmai) külügyminiszter tájékoztatóját a két érintett országban kialakult helyzetről. Várkonyi László beszámolt arról: az EU külügyminiszterei Thaifölddel kapcsolatban sürgették a polgári kormányzás mielőbbi helyreállítását, rendkívül élesen bírálták ugyanakkor a mianmari katonai juntát, s követelték a Nobel-békedíjas ellenzéki vezető, Aung San Suun Kyi házi őrizetének azonnali feloldását.
Bezöldülnek New York híres sárga taxijai
Kína miatt hiába erőlködhet az egész világ?
Kevesebb lesz a széndioxid-kvóta, szigorodnak a szabályok
A vállalatokat nem érdekli a széndioxid-kibocsátás
A tudomány végre legyőzte a politikát
MTI