Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Egyelőre nagyon messze van a két kormánypárt elképzelése a társadalombiztosítás átalakításáról. Tegnap csúcsszinten egyeztetttek.
Egyelőre nagyon messze van a két kormánypárt elképzelése a társadalombiztosítás átalakításáról. Tegnap csúcsszinten egyeztetttek.
Az érdemi megegyezés esélye nélkül egyeztettek tegnap este a kormánypártok, amikor a társadalombiztosítás átalakításáról szóló MSZP-s javaslatot tekintették át. A szocialisták hétfőn adták át elképzeléseiket a szabad demokratáknak, a Népszava információja szerint azonban a liberálisok első olvasatban azt elvetették.
Kóka János SZDSZ-elnök tegnap délután fontosnak tartotta, hogy egy nyilatkozatban rögzítse az SZDSZ részéről: nincsen koalíciós válság.
Az MSZP - a Népszava birtokába került - javaslata szerint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) nonprofit zrt. formában működő, úgynevezett Nemzeti Egészségbiztosítóvá alakulna át. A források hatékony felhasználását a nagyobbik kormánypárt nem attól reméli, hogy az alapellátásban magánbiztosítók versengenek a betegek járulékaiért, hanem attól, hogy az ellátás szervezését regionális szintre helyezik. Erre két megoldást vázolnak fel: vagy az adott térség kórházai, rendelői, háziorvosai alakítanak ki szolgáltatói közösségeket, vagy a biztosító területi szerveiből úgynevezett Térségi Egészségmegőrző Szervezetek jönnek létre. A koncepció lényege, hogy a kevesebb ember ellátásáért felelős és a régió szükségleteit jobban ismerő területi szervek hatékonyabban használják fel a forrásokat, és így megtakarítások érhetők el. (Hasonló elven működött a jelenleg parkolópályára állított irányított betegellátási rendszer is.)
A kormánypártok legutóbb május elején, Lovasberényben egyeztettek a kérdésről, akkor csak abban sikerült megállapodni, hogy június végére pontot tesznek a kérdés végére.
Ezzel szemben a szabad demokraták már ismertették úgynevezett vegyes modelljüket: ez egy olyan több-biztosítós rendszer, amelyben megmaradna az OEP is, de egy lenne a biztosítók közül. Az egymással a betegek járulékaiért versengő magáncégek "kegyeiért” a szolgáltatók versengenének, így lennének ösztökélve arra, hogy jobb minőségű ellátást nyújtsanak. A befizetett járulékok az úgynevezett Egységes Nemzeti Kockázatközösség Alapba folynának be, s ebből a kockázattal súlyozott fejkvótát kapnának meg ügyfeleik után a biztosítók. Így küszöbölnék ki például, hogy a várhatóan nagyobb egészségügyi kiadást jelentő nyugdíjasok se essenek ki az ellátásból és a cégek ne mazsolázzanak az állampolgárok között.
A két koncepció jelentősen eltér egymástól: a leglényegesebb különbség, hogy az SZDSZ az alapellátásba vonná be a magánszférát, amelynek azonban az MSZP csak a kiegészítő biztosítások piacán engedne teret.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár