
A Deloitte szakértője kiemelte: a jelenlegi általános optimizmushiány és óvatosság ellenére a kockázati tőke pozitívan tekint Közép-Európára, mint az egyik olyan régióra, amelyet várhatóan kevésbé fog érinteni a globális gazdasági visszaesés, mint a befektetők első számú célterületének számító angolszász piacokat. Sok közép-európai kockázati tőke szakember hatalmas lehetőségként tekint a jelenlegi környezetre, és úgy vélekedik, hogy a 2009-ben elvetett magok gazdag termést hoznak majd a jövőben.
A Deloitte szakértője kiemelte: a jelentős kockázati tőke befektetők szerint a jelenleg tapasztalható lassulás három legfontosabb oka a piacok bizonytalansága, a beszűkült finanszírozási lehetőségek, és az eladói elvárások átárazódásának időigénye. A piaci szereplők jelenleg aggodalommal figyelik a jogi értelemben vett vevői kötelezettségvállalás és a pénz tényleges kifizetése között tátongó szakadékot és a gyorsan változó pénzügyi terveket.
Seres Béla hangsúlyozta: várhatóan a vállalati tőkekivonás lesz a következő időszak legforróbb témája, mivel számos gondokkal küszködő csoport fogja megkísérelni az alaptevékenységéhez nem kötődő befektetések értékesítését lehetőleg még gazdaságos áron. Előfordulhat, hogy a jelenlegi PE üzleti modellnek alkalmazkodnia kell, sőt inkább vissza kell lépnie a 2000-es évek elején alkalmazott gyakorlathoz. Ennek lényege - a tőkeáttételes akvizíciók helyett - a viszonylag alacsony értéken vásárlás, a szinergiák kihasználása, majd a befektetés ismételt továbbadása - olvasható a Deloitte közleményében.
Durvul a csődhullám
Hogyan adja el a válságot a pénzpiac?
Nem győzik leminősíteni a cégeket
Milliárdokat pumpálnak a biomasszába
Százmilliós japán-magyar kockázati tőkealap készül