1p
A miniszterelnök szerint a parlamenti szakaszban már nem puhul fel a büdzsé, és ha így lesz, akkor jövőre a kedvezményes kulcsba kerülhet a távfő áfája
A miniszterelnök szerint a nagyon fegyelmezett gazdálkodás adja meg a fedezetet ahhoz, hogy az idei hiánycélt tartani tudja a kormány, de az adótörvények ősszel elfogadott módosítása akkor sem merülhet fel, ha a gazdasági recesszió a vártnál nagyobb lesz. Bajnai Gordon az MTI-nek adott interjújában arról is beszélt, hogy a parlamenti szakaszban szerinte már nem "puhul fel" a költségvetés, és ha így lesz, akkor jövőre a kedvezményes kulcsba kerülhet a távfő áfája.

Bajnai Gordon kijelentette: vannak tartalékok az idei költségvetésben, hiszen határozott intézkedéseket hozott a kormány a hiánycél tartása érdekében az elmúlt hetekben. Ezek közé sorolta, hogy egyes költségvetési tételeket zároltak a minisztériumoknál, minden jelentősebb állami kötelezettségvállalást előzetes központi engedélyezéshez kötöttek, és kincstárnokokat neveztek ki a tárcákhoz.
   
Fegyelmezetten gazdálkodunk, a kormány 6,7 százalékos idei visszaesést jósol, de "benne lehet a pakliban egy pozitívabb forgatókönyv is" - fogalmazott. A kormányfő leszögezte, hogy az adótörvények őszi újabb módosítása már nem merülhet fel, ez alól a távfűtés áfájának csökkentése lehet kivétel. A fővárosi képviselők által szorgalmazott intézkedésről azt mondta: a távhőáfa akkor kerülhet a kedvezményes kulcsba, ha a parlament a kormány által tervezett 3,8 százalékos hiánycél tartásával fogadja el a jövő évi költségvetést, mivel ekkor van csak fedezet e lépésre.

A kormányfő ugyanakkor nem számít arra, hogy "felpuhul" a költségvetés a parlamenti vita során. Az előkészítés során az MSZP támogatta a fő számokat, de még meg kell nyerni a liberális frakciót, amelynek tagjai az egyeztetésen az mondták, olyan költségvetést tudnak támogatni, amely stabilizálja az ország helyzetét, és utat nyit a növekedésnek. "Erről a költségvetésről ez egyértelműen kimondható" - jelentette ki a miniszterelnök.
   
A parlamenti szakaszban kisebb, fejezeteken, részterületeken belüli átrendezések még lehetnek - hangsúlyozta, hozzátéve: most kezdődnek az egyeztetések a társadalmi partnerekkel, és pénteken indul az egyeztetés az önkormányzati szövetségekkel.
 
A költségvetés prioritásairól szólva megismételte, hogy többet kell költeni a közbiztonságra, az egészségügyből pedig további forrást nem lehet kivonni, a terület támogatása jövőre reálértéken lesz annyi, mint ebben az évben. Magyarország növekedése érdekében a munka becsületét kell helyreállítani, ezért növekedni fog az Út a munkához programra szánt összeg - mondta a kormányfő. Ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a 2010-es költségvetés megteremti a jövő évi adócsökkentés fedezetét, ami biztosítja, hogy a tisztességgel dolgozó munkavállalók zsebében azonos bér mellett is érzékelhetően több pénz maradjon jövőre.
   
Bajnai Gordon a költségvetés november végi elfogadását követő feladatokról szólva kitért arra, hogy ősszel még több, a banki hitelesek védelmét, a pénzügyi rendszer stabilitásának helyreállítását szolgáló törvényjavaslatot nyújtanak be a parlamentnek. Készülnek arra is, hogy átalakítsák, szigorúbbá tegyék a hitelközvetítői rendszer szabályozását.
   
Stabilan, a válságból kikerülve, megerősödve adja majd át a Bajnai-kormány az országot utódjának - jelentette ki a kormányfő A válságkezelés logikájáról szólva Bajnai Gordon azt mondta: először az egyensúlyt kellett helyreállítani, ezt megtettek. Most az eredményt "bebetonozzák" a költségvetésbe.

Az egyensúly helyreállítása után elkezdett visszatérni a bizalom, erősödni kezdett a hazai fizetőeszköz, "ezt is elértük" - emelte ki, hozzátéve, hogy a forint erősödése lehetővé tette a jegybank számára a kamatcsökkentést. A világgazdaság javulása mellett mindezek az intézkedések a gazdaság élénkülését, a munkahelyteremtést, az állami bevételek növekedését eredményezik a következő években - mondta.

Bár a világ kicsit optimistább lett, és "Magyarország viharállóbbá vált", Bajnai Gordon óv attól, hogy túlságosan elbízza magát az ország. A válságnak nincs vége, még lehetnek a világgazdaságban "ideges rángatózások", és ennek okán Magyarországon is lehetnek még visszaesések, amelyek miatt átmenetileg még lehet rosszabb a helyzet. "Ez azonban már nem a mi hibánkból lesz, de átmenetileg Magyarország is megszenvedheti" - szögezte le.  Szavai szerint "szeretne lélekben mindenkit felkészíteni arra", hogy a fejlődés nem lesz egyenes vonalú.

Átengednék az IMF-hitelt a következő kormánynak
Rendkívüli büdzsé: Bajnai nekiáll betonozni
Mesterházy: nem választási költségvetés készül
Bajnainak elege van: nyilvános lesz a javadalmazás
Két hét múlva megtudjuk, miből élünk

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG