A kormány indítványozza, hogy az Országgyűlés az év végéig hosszabbítsa meg a vörösiszap-katasztrófa miatt Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Vas megyében elrendelt veszélyhelyzetet - közölte Bakondi György szombaton Budapesten, a kormányszóvivői tájékoztatón.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője, a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt.-t felügyelő kormánybiztos elmondta, a kormány hétfőn terjeszti az Országgyűlés elé az október 6-án kihirdetett veszélyhelyzet meghosszabbításáról szóló indítványt. A katasztrófavédelmi vezető szerint az érintett területeken továbbra is szükség van a honvédség speciális eszközeinek alkalmazására. A katasztrófa sérültjei közül 43 embert még mindig kórházban ápolnak, egyikük állapota életveszélyes, hat sérült állapota súlyos. Az érintett településekről kiköltöztetett emberek visszatelepítése pénteken megkezdődött, és hozzáláttak a Kolontáron bontásra ítélt házak eldózerolásához. Közben megszigorították a belépést az érintett területre, a nem ott élők csak előzetes egyeztetés után, engedéllyel juthatnak be.
Pénteken hatvan ember töltötte közösségi szálláson az éjszakát az ajkai térségben, további 900 ember nem tartózkodik otthonában a házát ért károk, vagy saját sérülései miatt. Már zajlik a kárfelmérés és a nyilatkozatok begyűjtése arról, ki hogyan akarja folytatni életét. Kolontáron kétszáz ember döntött úgy, már nem kíván visszatérni a vörösiszappal elöntött településre. A kárfelszámolásban mintegy hétszáz ember, köztük kétszáz katona, száz tűzoltó, százhúsz rendőr és vízügyi vagy építési szakember vesz részt.
Dobson Tibor kármentesítési szóvivő azt közölte, műgyantát terítenek szét Devecser és Somlóvásárhely nem lakott részein, hogy lefedjék a mezőgazdasági területen lévő, a száraz idő miatt porrá váló vörösiszapot. Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője azt jelentette be, hogy a kormány kármentő bizottságot hozott létre. E testület tagjai döntenek arról, hogy a vörösiszap-katasztrófa okozta károk mentesítésére létrejött Magyar Kármentő Alapba befizetett adományokra hol van a legnagyobb szükség. A bizottság elnöke Lasztovicza Jenő, a Veszprém megyei védelmi bizottság elnöke.
Az MTI helyszíni tudósítója közben arról számolt be, hogy lassan visszatér az élet Kolontárra. Kinyitott a bolt, a kocsma, az utcákon porvédő maszkban és gumicsizmában járkálnak az emberek; a kármentesítésben dolgozó szakemberek még mindig küzdenek a vörös sárral.
Az eldózerolt házak helyén a sitt-kupacokból ajtó- és ablakdarabok, gerendák állnak ki. A romokat markológépek pakolják teherautókra, a szállítmányt az összegyűjtött vörösiszapos földdel együtt egy erre kialakított, üresen álló tározóba viszik.
A kistelepülés harmada az iszapömlés következtében teljesen megsemmisült. Előreláthatólag legalább harminc házat kell lebontani, így a katasztrófa miatt két-három utca örökre eltűnik a térképről.
MTI