Kormányzati negyed helyett pénzt az állattartóknak
A képviselő a távirati irodának elmondta: az aszály miatt kialakult magas, tonnánkénti 55-60 ezer forintos takarmányárak már megfizethetetlenek az állattartók számára. Hozzátette: napjainkra már többe kerül a takarmány, mint a vágóállat élősúlya, amire 50 éve nem volt példa. Eközben a vágott félsertés ára csökken annak ellenére, hogy a takarmány alapanyag ára megduplázódott.
Szerinte a magyar gazdák már nem számíthatnak a hazai raktárakban tárolt uniós intervenciós kukoricára, hiszen tudomása szerint csak szerdán, mintegy 260 ezer tonna kukoricát értékesített az unió tonnánként 220 euróért. Szerinte ez a mennyiség valószínűleg külföldre kerül.
Karsai József úgy gondolja, hogy a magas takarmányárak miatt a gazdák inkább leadják a sertéseiket, ezzel tovább növelik a túlkínálatot. Számításai szerint ezért heteken belül 200 forintra fog csökkeni az élősertés felvásárlási ára. "A 100 milliárd forint befektetéssel a kormány több száz milliárd forintot takaríthat meg" - hangsúlyozta.
Annak elmaradása estén ugyanis növekedhet a nyugdíjas fogyasztói kosár, ami nyugdíj-kiegészítést tesz szükségessé, a magyar sertés- és baromfiállomány a felére csökkenhet, amely több tízezer ember megélhetését veszélyezteti, s az álláskeresők és szociális segélyek kifizetése több tízmilliárd forintot tehet ki. A belföldi fogyasztás visszaesése pedig újabb munkahely, áfa és költségvetési kiesését okozhat.
Karsai József kijelentette: miután válságba került az ágazat, a kormányzati negyedre szánt forrást kellene a felvásárlás céljaira átcsoportosítani akár hitelből is. Mint mondta, a válság kezelését követően lehetne megkezdeni a kormányzati negyed építését.
Súlyos év: fagykár után aszálykár
20 és 40 év közötti? Akkor szerencséje van
Bajban "csak" az állattenyésztők lesznek
MTI