Romániában holnap szavaz a nép, elsőre szimpla hatalmi ügy: vagy végleg kilakoltatják az elnöki palotából a parlamenti többség által felfüggesztett államfőt, vagy még nagyobb presztízzsel és legitimitással helyezik vissza.
Adott egy népvezér típusú erős személyiség, aki meg van győződve arról, hogy hazája javát szolgálja, de ebben akadályozzák az oligarchák és az őket kiszolgáló politikusok. Vádolja, és az ügyészekkel vádoltatja a korruptakat, de sokak szerint neki is lenne miért felelnie. Egyaránt épít a szegényeknek szóló demagógiára és a titkosszolgálatok heves munkájára, sokaknak tetszetősen oroszellenes, igyekszik szembeállítani az amerikai és az európai kapcsolatrendszert, bevallott célja, hogy az országban élő legnagyobb kisebbséget kiszorítsa a parlamentből.
Az egyetlen talán a térségben, aki még közlekedési miniszter korában azt mondta, neki nem kellenek autópályák. Az egyetlen talán az elitből, aki őszintén és élvezettel kommunikál, tényleg együtt lélegzik a közemberekkel, akár együtt is iszik velük, közben megfelelően vulgárisan populáris modorban tartja a politikai közbeszédet is.
Közelebbről nézve azonban más dilemmák is sejlenek a voksolás mögött, amelyekről talán a szavazók többsége sem töpreng túl sokat. Tehát: erősíti vagy gyengíti-e a demokráciát, ha valaki a demokratikus intézményeken kívül keresi hatalmi bázisát? Megéri-e az üzleti világ vezető rétegét eltüntetni a korrupció vádjával, azt kockáztatva, hogy maga a gazdaság is tönkremegy a harcok hevében? Megoldható-e a politika és a gazdaság veszélyes összefonódásának problémája kizárólag a hatalmi viszonyok átrendezésével?
Mi teszi inkább kiszolgáltatottá vagy virágzóvá a gazdaságot, az erős, vagy a gyenge állam? Mi jobb, ha egyetlen erős politikuson múlnak a dolgok, aki viszont netán diktatórikusan kezeli az ügyeket, vagy ha minden fontos döntést, változást demokratikusan intéznek, viszont a szétforgácsolt erőtérben csak lassan, nehézkesen, rengeteg vita árán? Érdemes-e kizárólag a nemzeti kapitalizmusra, a nemzet milliomosaira alapozni a gazdasági fejlődést, vagy be kell engedni a külföldi tőkét, amely ugyan pörgeti a gazdaságot, de el is vonja a profit többségét?
Ismerősen valóságos dilemmák, túl a holnapi referendumon, meg a referendum helyszínén. Korruptak és népvezér-egyéniségek, oligarchák és titkosszolgálatok, sőt népszavazások sem csak Romániában vannak.
Márványi Péter jegyzete
Korábbi jegyzetek:Mutasd meg, hogy vezetsz, megmondom, ki vagy!
Magyar gazdasághoz magyar varázslót!
Közigazgatási MÁTRIX: újszülöttből állampolgár