.jpg)
A legszegényebbek illegális pénzszerzése nyilván a kiszolgáltatottság következménye, egyfajta kényszer, míg a gazdagok illegális, vagy szebben fogalmazva informális jövedelmei gyaníthatóan nem kényszeren, hanem lehetőségen alapulnak. Vagyis amíg a szegény esetleg meg kell, hogy tegye, addig a gazdag megteheti, hogy illegálisan jut pénzhez, és ez nagyon súlyos különbség. És végre elég komolyan végig kell gondolni az összefüggést is a két pólus viselkedése között.
A gazdagok illegális lehetősége bizony befolyásolhatja a szegények kényszerhelyzetét, hiszen amennyit csökkennek a gazdagok adókerülése miatt a források, annyiban szűkülnek a szegények esélyei, hogy kikerüljenek a maguk kényszerhelyzetéből, például az államilag finanszírozott munkahelyteremtő programok révén. Aztán az is fontos és új jelenség, hogy most már a társadalom jelentős része nem fogadja el a mutyizást. Tévedés ne essék, a mutyizásban továbbra is szinte mindenki érintett, de egyre többen nem szeretik a maguk érintettségét, bár a jelek szerint a fekete gazdaság miatt berzenkedők még mindig kevesebben vannak, mint a haszonélvezői.
A cégvezetők negyede szerint magasabb lenne a vállalatuk nyeresége év végén, ha felszámolnák a rejtett gazdaságot, ezzel ugyanis csökkenne a körbetartozások mértéke is, hiszen minden átláthatóbb és ellenőrizhetőbb lenne. Csak közben sokan úgy gondolják, hogy a valóban nem túlságosan kellemes adórendszer fel is jogosítja őket annak kikerülésére. És ezzel persze versenyhátrányba kerülnek azok a cégek és emberek, akik nem kerülik ki, akár valamiféle lökött kötelességtudatból, mert alkatilag nem élvezik a törvénytelenségek vadromantikáját, illetve nem éreznék jól magukat az így szerzett pénzzel, vagy, mert egyszerűen félnek törvényt szegni.
Érdekes, a magyarok habozás nélkül képesek feltenni azt a másfelé szalonképtelen kérdést egy másik embernek, hogy az mennyit keres, de ha az ő jövedelmükre kérdez rá mondjuk az állam, az persze nem annyira természetes. Ne kotorásszon senki a zsebemben, mondja az öntudatos magyar, inkább maga kotorász a zsebe felé, hogy elővegyen pénzt, vagy hogy eltegyen pénzt.
Márványi Péter jegyzete
Korábbi jegyzetek:
Egyetemi tabló: keresse meg a kakukktojást!
Újra Gripen-légicsata a földön
A magvas tanulság kánikula miatt elmarad
Uniós horoszkóp az ikrek jegyében
A felhők felett zajlik az élet