Az ÁSZ az elmúlt évben öt megyei, hat megyei jogú városi, hat kerületi, 65 városi önkormányzatnál, valamint két nagyközségi, 25 községi önkormányzatnál folytatott vizsgálatot.
A számvevőszék megállapítása szerint a pénzügyi egyensúly kialakításához a tervezettnél kevesebben és alacsonyabb összegben vettek fel hitelt, azonban lényegesen nőtt a kötvényt kibocsátó önkormányzatok száma.
Az ellenőrzött megyei, megyei jogú városi, kerületi, és városi önkormányzatok negyede a 2007-2008-ben többségében deviza alapú, változó kamatozású kötvényt bocsátott ki.
Ezzel összefüggésben az ÁSZ arra mutatott rá, hogy a kötvénykibocsátás a visszafizetendő deviza árfolyamváltozása, valamint a változó kamatfeltétel miatt az önkormányzatok számára kockázatot jelent.
Az eladósodás az önkormányzatok pénzügyi helyzetét hosszú távon kedvezőtlenül befolyásolja - fogalmaz a jelentés összegzője. Az ÁSZ szerint a pénzügyi mutatók együttesen az önkormányzatok fokozódó eladósodására mutatnak rá.
Az államháztartás önkormányzati alrendszerét 2008-ban 3.194 helyi önkormányzat és 173 kistérségi társulás alkotta. Az önkormányzatok a 2005. évben 3.364 milliárd Ft-ból, három évvel később ennél 21 százalékkal magasabb költségvetési bevételből gazdálkodtak.
A feladatok ellátásában a 2008-ban 40 ezer köztisztviselő és 361 ezer teljes munkaidőben foglalkoztatott közalkalmazott vett részt.
Háromszázezer gyerek élete veszélyben
Botrányos "pofapénzek" Debrecenben is?
Az önkormányzatokra terhelik az adósságunkat?
Szili: hiába az egyensúly, ha nincs lakás!
MTI