1p
Nyolc évnyi, egymást érő kampányok véget nem érő sorozata október 3-ával lezárul, kampányok helyett végre foglalkozhatunk az életünkkel - fogalmazott Kövér László, az országgyűlés elnöke hétfőn, a Fidesz-KDNP Nagykanizsán tartott lakossági fórumán.
Nyolc évnyi, egymást érő kampányok véget nem érő sorozata október 3-ával lezárul, kampányok helyett végre foglalkozhatunk az életünkkel - fogalmazott Kövér László, az országgyűlés elnöke hétfőn, a Fidesz-KDNP Nagykanizsán tartott lakossági fórumán.

Kifejtette, hogy olyan mértékű probléma halmozódott fel az elmúlt négy-nyolc évben, "amelynek a feldolgozása, megoldása, eltakarítása nem néhány hónap, nem is száz nap gondja-baja lesz, hanem az előttünk álló ciklus erre megy el". Kárt okozni roppant könnyű és gyorsan megy, de azt a kárt helyrehozni sokkal több ideig is tart - jelentette ki a mintegy kétszáz fős hallgatóság előtt.
   
Úgy fogalmazott, ideje szembenéznünk a valósággal: az államnak 2011-ben, 2012-ben és 2013-ban összességében 8300 milliárd forintos terhet kell kifizetnie, és ez a pénz nemcsak a nyugdíjakból, az egészségügyi ellátásból és az oktatásból fog hiányozni, hanem a gazdaságból is. Ezt a pénzt, ahelyett, hogy az ország javára hasznosítanánk, "egy zsákba kell öntenünk".
   
A hallgatóság részéről többször helyeslő megjegyzésekkel kísért mondandójában a házelnök kijelentette: az ország élénkítésére rendelkezésre álltak az uniós források, de ezeknek gyakorlatilag a háromnegyed részét elköltötték vagy lekötötték az előző kormányzat idején. Sok esetben felesleges beruházásokra fordították, "egy részét pedig ellopták".

"Gazdasági lepusztulás mellett erkölcsi értelemben is nullára írtuk magunkat", mert maga "a korrupció vált rendszerré", amire az egyik legjobb példa a BKV története - mondta.

Kövér László szerint a legsúlyosabb kártétel, "amit Gyurcsány Ferenc hagyott ránk", hogy "a gimnazista korú gyerekeinknek több mint a fele el akar menni az országból" - hivatkozott egy friss közvélemény-kutatásra. De "mi lesz akkor, ha az orvosainkat, számítástechnikusainkat, mérnökeinket nem tudjuk itthon tartani, vagy nem találunk tisztességes vízvezeték-szerelőt", akkor "ki fogja kihúzni az országot a bajból?" - tette fel a kérdést.

Az elmúlt néhány hónapban az vitte el a kormányzat erejét, hogy működőképesnek tartsa meg az országot "erkölcsileg, anyagilag egyaránt". Minden nap meg kell küzdeni, hogy működjön a tömegközlekedés, a kisfalvak még megmaradt iskoláiban legyen fűtés meg villany, hogy legyen egyáltalán fizetése a közalkalmazottaknak és nyugdíja a nyugdíjasoknak - fejtette ki.

A kormányzásnak, a politikának három szintjét írta le a házelnök, aki a tűzoltást, a higgadt kormányzást és a jövőre vonatkozó építkezést nevezte meg. Ez utóbbi részben már elkezdődött, és fokozatosan 2014-re be is fejeződik, hogy "az országot kiszámítható, emelkedő pályára tudjuk állítani".
   
Talán rendhagyó módon, de "nem az alulról érkező építkezés tetejébe rakunk egy alkotmányt, hanem az alkotmány mint építmény elfogadásával kezdünk" és utána hosszú munkával jönnek a reformok. Arról is beszélt, hogy a korrupcióra és a bürokráciára évente több száz milliárd forint megy el, "Magyarország éllovas abban, hogy egy vállalkozásnak hány hatósággal kell szembenéznie".
  
Kijelentette: "több pénz nem lesz", de meg kell szüntetni az aránytalanságot a finanszírozás és a feladatok között. Például "mindazokat az állami feladatokat, amikre nincs szükség, vagy most nem finanszírozható, egyszerűen meg kell szüntetni". Nem indokolt az "egészségügyi rendszerünk önkormányzati kézben tartása", amit azzal is indokolt, hogy vannak megyék, ahol a költségvetés felét elviszi a kórház működtetése.
   
Az oktatási rendszerben, ha az állam biztosítja a kistelepüléseken is az iskola működtetését, akkor "mért nem az állam működteti vagy miért nem az állam alkalmazottai a pedagógusok"? - fogalmazta meg kérdésként a politikus.
   
Kijelentette: "mindannyiunknak egy irányba kell húzni a szekeret. "Könnyebb az együttműködést kialakítani azokkal, akikkel egy csapatba tartozunk", de nem arról van szó, hogy ha a választók "nem találják el a helyes választ", akkor nem kapnak támogatást, csak arról, hogy "azokkal több esély van a gondok kezelésére, akikkel eddig is próbáltunk ellene tenni".

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG