Elmondta: az MNB-kötvény kamata -, amely megegyezik a jegybanki alapkamattal - határozza meg a rövid lejáratú forintkamatokat, a hosszabb lejáratú hozamokat viszont a piaci szereplők kockázatvállalási hajlandósága, inflációs várakozása és a jegybanki alapkamat pályára vonatkozó előrejelzések, várakozások befolyásolják.
Hozzátette: az MNB-kötvény kamata irányadó a tekintetben, hogy a bankok ezen a kamaton tudják elhelyezni többlet-likviditásukat a jegybanknál, ezért a hitelintézetek számára ez lesz az irányadó kamat a hasonló lejáratú, azaz rövid futamidejű tranzakcióiknál is.
Az igazgató beszámolt arról, hogy az MNB-kötvényt szinte kizárólag a hazai hitelintézetek tartják kezükben, mert alapvetően rövidlejáratú likviditás-kezelésre alkalmas, nem pedig befektetési célra. Elmondta: 2009 júniusában a hazai hitelintézeteknél volt az MNB-kötvények 90 százaléka, 2.491 milliárd forint összegben.
Meglépték: csökkent az alapkamat |
Ha viszont a nettó forintkötvény-kibocsátás negatív, vagyis, ha főleg devizafinanszírozás érvényesül, azaz az ÁKK nem a hazai piacról finanszírozza magát, hanem devizahitel felvételével, az áttételesen növeli az MNB kéthetes kötvényállományát.
Egy év alatt többszörösére emelkedett a hitelintézeteknél lévő kéthetes MNB-kötvény állománya: míg 2008 május végén 681 milliárd forint összegben tartottak ilyen papírt a bankok, addig 2009 májusában 2.470 milliárd forint volt a kéthetes MNB-kötvény állománya, azaz egy év alatt közel 1.790 milliárd forinttal emelkedett összegük.
A legutolsó adatok szerint az MNB kéthetes kötvények állománya már mintegy 2.998,35 milliárd forintra rúg, szemben az ez év január eleji 1.585,967 milliárd forinttal. Az ez év január 20-i kamatdöntő üléstől egészen most hétfőig 9,5 százalék volt az alapkamat, miközben a bankoknál lévő MNB kéthetes kötvények összege mintegy kétszeresére emelkedett.
Rég látott optimizmus nyomja az MNB-t
Lehetett volna, de nem mertek kamatot vágni
A befalapok kamatcsökkentésért kiáltanak
MTI