1p
A magyar jegybank egyik legutóbbi összegzése alapján nincs kapcsolat a jegybanki alapkamat nagysága és a kéthetes MNB-kötvényállomány között
A jegybank egyik legutóbbi összegzése alapján nincs kapcsolat a jegybanki alapkamat nagysága és a kéthetes MNB-kötvényállomány között, miközben hónapokig változatlan volt a jegybanki alapkamat, a kéthetes MNB-kötvény állománya napjainkra megközelítette a 3.000 milliárd forintot - mondta Kármán András, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója a jegybank háttérbeszélgetésen.

Elmondta: az MNB-kötvény kamata -, amely  megegyezik a jegybanki alapkamattal - határozza meg a rövid lejáratú forintkamatokat, a hosszabb lejáratú hozamokat viszont a piaci szereplők kockázatvállalási hajlandósága, inflációs várakozása és a jegybanki alapkamat pályára vonatkozó előrejelzések, várakozások befolyásolják.

Hozzátette: az MNB-kötvény kamata irányadó a tekintetben, hogy a bankok ezen a kamaton tudják elhelyezni többlet-likviditásukat a jegybanknál, ezért a hitelintézetek számára ez lesz az irányadó kamat a hasonló lejáratú, azaz rövid futamidejű tranzakcióiknál is.

Az igazgató beszámolt arról, hogy az MNB-kötvényt szinte kizárólag a hazai hitelintézetek tartják kezükben, mert alapvetően rövidlejáratú likviditás-kezelésre alkalmas, nem pedig befektetési célra. Elmondta: 2009 júniusában a hazai hitelintézeteknél volt az MNB-kötvények 90 százaléka, 2.491 milliárd forint összegben.

Meglépték: csökkent az alapkamat
Kifejtette: ha az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) több forint állampapírt bocsát ki, mint amennyi lejár, akkor az csökkenti a bankok kéthetes kötvényállományát.

Ha viszont a nettó forintkötvény-kibocsátás negatív, vagyis, ha főleg devizafinanszírozás érvényesül, azaz az ÁKK nem a hazai piacról finanszírozza magát, hanem devizahitel felvételével, az áttételesen növeli az MNB kéthetes kötvényállományát.  

Egy év alatt többszörösére emelkedett a hitelintézeteknél lévő kéthetes MNB-kötvény állománya: míg 2008 május végén 681 milliárd forint összegben tartottak ilyen papírt a bankok, addig 2009 májusában 2.470 milliárd forint volt a kéthetes MNB-kötvény állománya, azaz egy év alatt közel 1.790 milliárd forinttal emelkedett összegük.

A legutolsó adatok szerint az MNB kéthetes kötvények állománya már mintegy 2.998,35 milliárd forintra rúg, szemben az ez év január eleji 1.585,967 milliárd forinttal. Az ez év január 20-i kamatdöntő üléstől egészen most hétfőig 9,5 százalék volt az alapkamat, miközben a bankoknál lévő MNB kéthetes kötvények összege mintegy kétszeresére emelkedett.

Rég látott optimizmus nyomja az MNB-t
Lehetett volna, de nem mertek kamatot vágni

A befalapok kamatcsökkentésért kiáltanak

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG