1p
Az eddig meghozott válságellenes intézkedések leépítésének menetrendjét vázolta fel pénteken Londonban megjelent írásában az euróövezeti jegybank (EKB) elnöke, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy az "exitstratégia" érvényesítésének még nem jött el az ideje.
Az eddig meghozott válságellenes intézkedések leépítésének menetrendjét vázolta fel pénteken Londonban megjelent írásában az euróövezeti jegybank (EKB) elnöke, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy az "exitstratégia" érvényesítésének még nem jött el az ideje.

Jean-Claude Trichet a Financial Timesnak írt - a húsz legnagyobb ipari és fejlődő ország (G20) pénzügyminisztereinek londoni értekezlete elé időzített - cikkében leszögezi: az EKB és más jegybankok által a válság hatásainak enyhítésére tett "nem szokványos" intézkedések kivételes jellegűek, ami azt jelenti, hogy le kell építeni ezeket, amint a gazdasági és pénzügyi viszonyok normalizálódnak.

Trichet szerint a valutaunió központi bankja eleve úgy tervezte meg a maga "nem szokványos" lépéseit, hogy már szem előtt tartotta az exitstratégiát is, és az EKB "megfelelő időben" készen áll e stratégia érvényesítésre.

A jegybanki elnök a londoni gazdasági napilapban megjelent írásában hozzátette ugyanakkor: az exitstratégia fontosságának hangsúlyozása nem keverendő össze e stratégia tényleges alkalmazásával. Még korai lenne kijelenteni, hogy a pénzügyi válságnak vége, és egyelőre nincs itt az ideje a válságenyhítő intézkedések leépítésének - áll Trichet cikkében.

Ugyanezt hangsúlyozta előző nap megjelent nyilatkozatában a G20-pénzügyminisztereket vendégül látó brit szakminiszter is.

Alistair Darling a The Independent című liberális brit napilapnak azt mondta: "kissé korai lenne" már azon gondolkodni, hogy miképp lehetne kiszállni az élénkítő programokból. Darling szerint a fellendülésre a legnagyobb kockázatot az jelenti, ha a kormányok azt hiszik, hogy "a munka el van végezve".

A londoni G20-értekezleten várható vitákra utal azonban, hogy a Financial Times pénteki idézete szerint Tim Geithner amerikai pénzügyminiszter még Washingtonban kijelentette: a pénzügyminisztereknek el kellene kezdeniük annak felvázolását, hogy miképp lehet visszafordítani a válságra adott, egyébként "nagyon sikeres" gazdaságpolitikai válaszlépéseket. 

A Húszak pénzügyminiszterei pénteken és szombaton üléseznek Londonban, előkészítendő a hónap végére, Pittsburghbe összehívott G20-csúcstalálkozót. Nem hivatalos értesülések szerint Németország és Franciaország is azt szeretné, ha az amerikai nagyvárosban a vezetők már az exitstratégiáról tárgyalnának.

Az EKB elnöke a Financial Times által pénteken közölt cikkében kiemelte: az euróövezeti jegybank a maga részéről azonnal elkezdi "nem szokványos" válságellenes intézkedéseinek visszavonását, ha e lépések nyomán veszélybe kerülne az árstabilitás. Hozzátette: az exitstratégia időzítéséről és a lépések sorrendjének kijelöléséről a gazdasági kilátások és a pénzügyi rendszer állapotának "valós idejű" értékelése alapján születik döntés.

Trichet szerint az intézkedésekbe bizonyos mértékben eleve be van építve önmaguk leépítése, új gazdaságpolitikai döntések nélkül ugyanis ezen intézkedések közül több természetes módon kifut.

A bankvezető szerint az euróövezetben egyértelmű választóvonal különíti el az erős intézményi függetlenséget élvező jegybank és a költségvetési szféra felelősségi területeit. Ebbe az intézményi keretbe illeszkedik az is, hogy az EKB nem vásárolt kormánykötvényeket - áll Trichet cikkében.

Államadósság: eltűnt a púp a hátunkról
A Fed a recessziót búcsúztatja
Tíz éve nem volt ennyi munkanélküli Európában
Többé nem titkolhatják a bajba jutott bankok nevét
Az Unió nem engedi el a Balkán kezét
A válság után is érdemes exportálni 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG