A távirati iroda információi szerint közülük sokan kipróbálják a szerencséjüket úton hazafelé, leginkább Párizsban vagy Brüsszelben, ám a helyzet egyik helyen sem sokkal jobb, mint az Egyesült Királyságban. Hollandiában a visszaesés elsősorban az ideiglenes munkavállalókat, a szerződéses idénymunkásokat sújtja, mivel őket a legegyszerűbb elbocsátani. Szűkülnek a munkalehetőségek Írországban és Spanyolországban is, onnan szintén megkezdődött a hazatelepülés.
A jelek szerint még nem annyira súlyos a helyzet Olaszországban, Svédországban és Dániában, de e három állam egyébként is kevésbé vonzza a magyar munkavállalókat - tudta meg az MTI.
Németország és Ausztria munkaerőpiaca még nem teljesen nyitott a magyar állampolgárok számára, egyelőre kvóták szabályozzák, hogy hány magyar kaphat állást, de azért mindkét helyen vannak, akik próba-szerencse alapon indulnak útnak és feketén próbálnak munkát vállalni. A legtöbb gond ebben a két országban inkább abból adódik, hogy mostanában egyre több munkaadó kísérli meg becsapni a dolgozókat, nem a beígért bért vagy munkafeltételeket biztosítva. Ilyen esetekben a magyar konzulok nem járhatnak el döntőbíróként, és jogi képviseletet sem tudnak adni.
Általában két dolog okoz gondot. Egyrészt az érintettek úgy utaznak ki, hogy itthonról előzetesen nem tesznek semmit, hogy állást találjanak, és csupán a helyszínen derül ki a számukra, hogy véget ért a korábbi előnyös helyzet, amikor az "utcáról" is el lehetett helyezkedni. Másrészt jogvitába keverednek a munkaadóval, mivel az nem tartja be a korábban kialkudott feltételeket. Ráadásul a csalók is egyre aktívabbak, sokszor saját honfitársukat tévesztik meg, jól fizető külföldi állást, széleskörű egyéb juttatásokat ígérve.
A Külügyminisztérium szóvivője erre reagálva elmondta: továbbra is óvatosságra intik a külföldön munkát vállalókat. "Kérjük, ne induljanak el felelőtlenül, szaktudás és nyelvtudás nélkül, a szerződés, a tényleges munkakörülmények és a bérezés, valamint a megélhetési kiadások pontos, előzetes ismerete nélkül" - hangsúlyozta Szelestey Lajos.
A szóvivő kiemelte: tanácsos már Magyarországról alaposan előkészíteni a munkavállalást, nehogy utólag érje kellemetlen meglepetés a kiutazókat. A bajbajutottak általában itthon igen sanyarú körülmények között élő emberek, többnyire munkanélküliek, akik a kinti munkavállalás reményében idehaza jóformán mindenüket pénzzé teszik, sőt, nem egyszer még kölcsönöket is felvesznek, hogy eljussanak a kiszemelt országba. Ám ott egyre gyakrabban éri őket keserű csalódás - tette hozzá.
Már az orvosok is panaszkodnak
Átlépte a rémálomhatárt a brit munkanélküliség
Kezd betelni a pohár a külföldi munkavállalókkal
A briteknek elege van a vendégmunkásokból
Ha a briteken múlna, hazazavarnák a munkásokat
MTI