Simai Mihály, aki az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (United Nations Conference on Trade and Development - UNCTAD) tanácsadója is, kiemelte: egyre több országban folyik a külföldi befektetésekre vonatkozó nemzetközi szerződések felülvizsgálata és új bilaterális szerződések kötése. Ezek keretében egyrészt a nemzetközi multilaterális szabályokat igyekeznek nagyobb mértékben érvényesíteni, másrészt megszüntetnek korábbi kedvezményeket, kiváltságokat.
A jelentés kiemelt témája ebben az évben az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságokba történő beruházás. A fejlődő országokra koncentráló, de a világ más térségeire is kitekintő tanulmány azt is vizsgálja, az eddigiekben mi történt, másrészt azt, hogy milyen további lépésekre van szükség és milyen szerep hárul a transznacionális társaságokra.
Nem az olajtársaságok fogják megmenteni a világot a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésével - mondta Hugyecz Attila, a VKI kutatója. Felhívta a figyelmet arra, hogy a szén-dioxid-kibocsátás 70-80 százaléka az autósokhoz kötődik, azaz a fogyasztókhoz. Ésszerűbb lenne tehát az autóiparnál kezdeni a csökkentést, a fejlesztésekkel a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése sokkal eredményesebb lenne.
Az olajtársaságok szén-dioxid-kibocsátásáról a BP, a Shell és az Exxon ilyen irányú tevékenységeit kiemelve a kutató elmondta: a BP élenjárt a csökkentésben, a mai napig megtartotta a megújuló energiaforrás üzletágát a Shell-lel együtt. Bár az is igaz - fogalmazott a kutató -, hogy a BP korábban még 8 milliárd dollárt akart költeni 2015-ig erre a célra, de a társaság új vezérigazgatója már kevésbé megújuló energia párti. Az Exxon már az olajválság idején elkezdett napelemeket gyártani, de ebbe belebukott. Egy ideje már csökkenti szén-dioxid-kibocsátását, de a jövőt nem annyira a megújuló energiában látja, hanem a földgázban és a szén-dioxid befogásban és tárolásban - hangsúlyozta a kutató.
MTI