1p
Az előzetes adatokkal egybevágóan tovább javult a külkereskedelmi mérleg: az egyenleg 379 milliárd forinttal javult
Az előzetes adatokkal egybevágóan tovább javult a külkereskedelmi mérleg: az egyenleg 379 milliárd forinttal (1,228 milliárd euróval) javult az egy évvel ezelőttihez képest - tudtuk meg a KSH ma kiadott gyorsjelentéséből.

2009. január–májusban a kivitel volumene 21, a behozatalé 26%-kal volt kevesebb az egy évvel korábbinál. A külkereskedelmi mérleg 455 milliárd forint (1528 millió euró) aktívumot mutatott, 379 milliárd forinttal (1228 millió euróval) javult a 2008. január–májusi 76 milliárd forint (301 millió euró) aktívumhoz képest - ad számot a KSH legfrissebb felmérése.

A 2009. január–májusi forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakihoz viszonyítva exportban 6, importban 7%-kal emelkedett, a cserearány gyakorlatilag nem változott.
A forint a főbb devizákhoz képest 17, ezen belül az euróhoz mérten 14, a dollárhoz viszonyítva több mint 30%-kal gyengült. A külkereskedelmi termékforgalom devizaárszintje közel 9%-kal csökkent.

Az export csaknem 60%-át, az import közel felét kitevő gépek és szállítóeszközök forgalmának volumene 2009 első öt hónapjában az átlagnál nagyobb mértékben mérséklődött: az export 26, az import 29%-kal volt kevesebb a 2008. azonos időszakinál. Az árufőcsoporton belül a legnagyobb visszaesés a közúti járművek, valamint az energiafejlesztő gép és berendezés forgalmában mutatkozott: kivitelben 39, illetve 31, behozatalban 47, illetve 43%-os volt a volumencsökkenés. Jelentős mértékű, 32%-os volumencsökkenés mutatkozik az exportban az általános rendeltetésű ipari gép és berendezés termékeknél is.

A híradás-technikai termékek kivitelének volumene kevésbé, mindössze 16%-kal mérséklődött, elsősorban az uniós országokba irányuló kiszállítások növekedésének köszönhetően. A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2009. január–májusban az átlagnál kisebb mértékben csökkent: 16, illetve 20%-kal volt kevesebb, mint 2008 azonos időszakában.

Az árufőcsoporton belül a legnagyobb visszaesést a vas- és acéltermékeknél mértük: az export volumene 41, az importé 44%-kal mérséklődött; a gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek exportja és importja azonban továbbra is 7, illetve 13%-os volumennövekedést mutat - írja a KSH.

Az energiahordozók behozatalának volumene 2009 első öt hónapjában 34%-kal volt kevesebb, mint 2008 azonos időszakában. Ezen belül a kőolaj és kőolajtermékek importvolumene 27, a gázbehozatalé 49%-kal esett vissza, miközben a kőolaj és kőolajtermékek árszintje 32%-kal csökkent, a gázé viszont 63%-kal emelkedett. A villamosenergia-import árszintje az elmúlt év azonos időszakihoz képest 16%-kal nőtt, importvolumene nem változott. Az energiaforgalom az év első öt hónapjában összességében 158 milliárd forinttal járult hozzá az egyenleg javulásához.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene a többi árufőcsoporttól eltérően növekedett, a 2009. január–májusi szint 8%-kal haladta meg az egy évvel korábbit, miközben az importvolumen 7%-kal mérséklődött. Az export növekedésének legfőbb tényezője a gabona és gabonakészítmények 43%-os volumenbővülése volt, ami az árszint mintegy 26%-os csökkenése mellett következett be.

A nyersanyagok árufőcsoport exportvolumene 2009. január–májusban mindössze 2, az importé 32%-kal volt kevesebb az elmúlt év azonos időszakinál. Az árufőcsoporton belül az olajos mag és olajtartalmú gyümölcs termékek exportvolumene jelentősen, mintegy 90%-kal múlta felül az egy évvel korábbi szintet.

Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2009. január– májusban 19, illetve 25%-kal volt kevesebb, mint az előző évben. A régi tagállamok esetében az export 19, az import 27%-kal csökkent. Az új tagállamokba irányuló forgalmunk esetében a volumencsökkenés kivitelben 19, behozatalban 17% volt az előző évi szinthez viszonyítva. Külkereskedelmi mérlegünk aktívuma az unió egészét tekintve mintegy 32%-kal növekedve 1039 milliárd forintot ért el.

Az EU-n kívüli országokba irányuló export és az onnan érkező import volumene 2009. január–májusban 29, illetve 28%-kal esett vissza 2008 január–májusához képest. Külkereskedelmi forgalmunkhiánya a harmadik országos forgalomban 584 milliárd forint volt. Mérlegünk ebben a relációban 130 milliárd forinttal javult az elmúlt év azonos időszakához mérten. Az ázsiai országok vonatkozásában egyenlegünk hiánya 103 milliárd forintos javulás mellett 777 milliárd forintra csökkent. Az EU-n kívüli európai országokkal folytatott kereskedelmünk egyenlege 113 milliárd forinttal javult, és 110 milliárd forint aktívumot mutat.

Az Ecostat is rontott a kilátásokon
Lassú feltámadás: hogyan halásszunk a zavarosban?
Szédületes ütemben javul a külker mérleg 
Már 323 milliárdos pluszban a külkermérlegünk
GDP: lesz ez még így se!
Válság-ABC: nehogy kiütés legyen a horogból!

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG