Különadó a jó erkölcsbe ütköző jövedelmekre
Az Országgyűlés 307 igen, 47 nem szavazattal és egy tartózkodás mellett fogadta el a közigazgatási és rendészeti miniszter által beterjesztett alkotmánymódosítást. Nemmel az MSZP- és az LMP-frakció szavazott.
Az alaptörvényben rögzítették: minden természetes személy, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet köteles jövedelmi és vagyoni viszonyainak megfelelően a közterhekhez hozzájárulni.
Az államfőhöz fordul előzetes normakontrollért a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a végkielégítéseket kétmillió forint felett 98 százalékos különadóval sújtó törvénymódosítás miatt - jelentette be Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke. A parlament által elfogadott jogszabály vonatkozó pontja az érdekvédők szerint alkotmányosan aggályos és súlyos érdeksérelmet okoz éppen azok körében, akik már sokat fizettek az elmúlt öt évben is foglalkoztatásuk biztonságának csökkenésével és bruttó jövedelemcsökkenéssel. A szakszervezeti vezető azt mondta, hogy ha az államfő másként ítéli meg, az Alkotmánybírósághoz fordulnak. |
Az Országgyűlés honlapján olvasható indoklás szerint a törvény a különadóval összefüggésben lehetővé kívánja tenni, hogy a jó erkölcsbe ütköző módon szerzett juttatások adóztathatóak legyenek az adott adóév egészére vonatkozóan. Ezzel el kívánnak térni az Alkotmánybíróság egy 1990-es határozatában megfogalmazott megállapítástól, amely szerint az adókötelezettséget érintő szabályozásnál az adókötelezettség keletkezésének időszakát, és nem a bevallás időpontját tekinti irányadónak.
Az alkotmánymódosítás azt is lehetővé teszi, hogy "helyi bíróság hatáskörébe tartozó, törvény által meghatározott, egyesbíró eljárása alá tartozó ügyben bírósági titkár is eljárhat". A bírósági titkár e tevékenysége során független, csak a törvénynek van alárendelve.
Répássy Róbert igazságügyi államtitkár általános vitában a módosítást azzal indokolta, az eddiginél hatékonyabb munkamegosztást kell kialakítani az igazságszolgáltatásban, biztosítani kell a bírák tehermentesítését. Úgy fogalmazott, "nem engedhető, hogy tyúkperek akadályozzák a tömegeket megbotránkoztató büntetendő cselekmények esetén a gyors igazságszolgáltatást", ezért javasolják: az Országgyűlés bármikor úgy dönthessen, hogy az alacsonyabb súlyú esetekben a hivatásos bírák helyett a bírósági titkárok járjanak el. A törvény a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.
MTI