A londoni gazdasági napilap szerint a kétmilliárd eurós EU-kötvény rögzített kamatozású, három év futamidejű lesz, és hivatalosan az Európai Közösség (az uniót megtestesítő jogi személy) bocsátja ki.
Az új kibocsátást, amely a Magyarország számára összeállított, 6,5 milliárd eurós EU-csomag finanszírozásának része, a következő napokban árazzák, hozama várhatóan a brit és a francia kormánykötvényekéhez hasonló lesz. Jövőre még két, összesen 4 milliárd eurós EU-kötvény kerül a piacra. Magyarország a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), az EU-tól és a Világbanktól összesen több mint 25 milliárd dollárnyi pénzügyi védőhálót kapott. A Financial Times szerint az Európai Közösség legutóbb 1993-ban adott ki saját nevében jelentősebb kötvényt, akkor egymilliárd német márka értékben.
A mostani kibocsátást a Barclays Capital, a BNP Paribas, a Deutsche Bank és a Goldman Sachs szervezi. Banki források a londoni gazdasági lapnak azt mondták: várakozásuk szerint sikeres lesz az EU-kötvény, a piacon lévő nagy mennyiségű kormánykötvény-kínálat ellenére is. A Deutsche Bank egyik szakértője szerint a szervezők bíznak a magyar csomaghoz kibocsátandó uniós kötvény befektetői vonzerejében, tekintettel a kötvény "ritkáságában rejlő értékére" és magas adósminőségére.
A Standard & Poor´s már a kibocsátás előtt a lehetséges legmagasabb, "AAA" szintre sorolta be a készülő uniós kötvényt. A hitelminősítő az osztályzathoz fűzött londoni elemzésében azt írta: az Európai Közösség ezzel azonos szintű adósi besorolása az erőteljes tagállami támogatást tükrözi, és a kötvény mögött álló tagországok közül több a világ legfejlettebb gazdaságai közé tartozik.
A Financial Times szerdai cikkének megfogalmazása szerint az IMF, a Világbank, a EU és az euróövezeti jegybank (EKB) segítsége nélkül az a veszély állt volna fenn, hogy Magyarország hátralékba kerül "hozzávetőleg 40 milliárd euró adóssággal", amelynek refinanszírozása jövőre válik esedékessé. Londoni elemzők ugyanakkor nem tartottak attól, hogy Magyarország nem fizetővé válik.
David Heslam, a Fitch Ratings szuverén adósbesorolásokért felelős londoni igazgatója - miután a hitelminősítő a múlt hónapban stabilról negatívra rontotta a magyar adósosztályzat kilátását - az MTI-nek azt mondta: a Fitch nem a szuverén adósságszolgálat teljesítését látja veszélyben; ha a cégnek bármilyen aggodalma lenne a küladósság-törlesztéssel kapcsolatban, Magyarországra nem befektetői ajánlású osztályzatot tartana érvényben. A Fitch Ratings azóta - már a Magyarországnak összeállított pénzügyi védőcsomag jóváhagyása után, több más feltörekvő gazdasággal együtt - egy fokozattal, "BBB plusz"-ról "BBB"-re rontotta a magyar adósbesorolást, de ez is a közepes befektetői adósosztályzati sávban van.
Az osztályzatrontás után a Fitch negatívról stabilra javította vissza a magyar szuverén besorolás kilátását, a pénzügyi védőháló hatására hivatkozva, amelynek nyomán a cég szerint jórészt megszűntek a külső finanszírozási és likviditási kockázatok Magyarország esetében.
Váratlanul nagy pénzt dobott fel az Európai Unió
Mégis királyok vagyunk: vezetünk a haladási listán
Újabb hatalmas mentőcsomag érkezik!
Az Unió hallani sem akar az autóipar támogatásáról
IMF: fennáll egy újabb katasztrófa kockázata
Egy évre vagyunk az euró előszobájától?
MTI