Külső hatásra gyengült a forint
Csütörtökön több feltörekvő piaci valutával együtt gyengült a forint a bankközi devizapiacon; az eurót fél négy körül 249,50/60 forinton jegyezték, míg szerdán 247,75/85 forinton állt a kurzus. A forint 62 bázisponttal 11,62 százalékra gyengült a plusz/mínusz ingadozási sáv erős oldalán.
Kereskedők szerint, bár elsősorban külső piaci hatások gyengítették a forintot, a budapesti piacon is több multinacionális vállalat euró vásárlása tovább fokozta ezt a hatást. Az euróval 248,80-249,80 forintos sávban kereskedtek, a napi forgalom átlagos, mintegy 450 millió euró volt.
A tőkepiacokon csütörtökön végigsöprő gyengülési hullámot nemzetközi elemzők szerint a sanghaji tőzsde hajnali két százalékos esése indította el. A kínai tőzsde erőteljes esését Alain Greenspan figyelmeztetése váltotta ki: a Fed korábbi elnöke egy madridi telekonferencián úgy vélekedett, hogy megszakad a kínai tőkepiacok mintegy másfél éve tartó lendülete, "drámai korrekcióra" lehet számítani. A kijelentésre a sanghaji tőzsdén azonnal eladással reagáltak a befektetők, a hatás szétterjedt a fejlett piacokra is. A feltörekvő piacok közül különösen a török líra és a dél-afrikai rand reagált érzékenyen, majd a velük azonos kockázatúként kezelt lengyel zloty, szlovák korona és a magyar forint is gyengült.
A dollár erősödött a nemzetközi piacokon az euróval szemben. Budapesten délután 185,50/60 forinton kereskedtek vele a szerdai 183,70/80 forint után.
Forint/euró-árfolyam: a pillanatnyi állás
MTI