Six kiemelte azt is, hogy többféle prognózis létezik, vannak elemzők akik "L" formájú, vagyis meredek visszaesés után hosszasan elnyúló európai recessziós pályát várnak. - Mi azonban a V-táborban vagyunk - mondta. Az S&P szakelemzője szerint a cég központi előrejelzése az, hogy Nagy-Britannia és a kontinentális Európa együtt számolt GDP-értéke - a legutóbbi csúcstól a várható mélypontig mérve - a II. világháború óta nem tapasztalt meredekségű ívben esik vissza. Ez az időszak azonban rövid lesz, és az év vége felé "már megjelennek a fellendülés első jelei" - mondta a Standard & Poor´s európai főközgazdásza.
A londoni elemzői közösségben konszenzus van abban, hogy az euróövezet az idén recesszióban lesz, de ennek mélységéről és a kilábalás üteméről eltérnek az előrejelzések. Az Economist Intelligence Unit 2009 januárjára szóló átfogó havi világgazdasági prognózisa szerint például az euróövezetben 1,2 százalékos GDP-visszaesés lesz 2009-ben, és a cég 2010-ben is mindössze 0,5 százalékra élénkülő növekedéssel számol. |
További tényezőként említette a pénzügypolitikai enyhítéseket. Szerinte a brit jegybank 0,5-1 százalék közötti szintre viszi le a jelenlegi, 1,5 százalékos történelmi mélypontról alapkamatát, és jóllehet az euróövezeti jegybank "valószínűleg nem megy 1 százalék alá", még ez a szint is további 1,00 százalékpontos enyhítést jelentene. Ehhez járulnak a költségvetési ösztönzők, amelyek bármilyen szerény mértékben is, de hozzájárulnak a belső fogyasztás élénkítéséhez.
A Standard & Poor´s szakértője azonban az igazán erőteljes élénkítő tényezők között említette a nyersanyagárak "összeomlását", hangsúlyozva, hogy az olajárak a januárral zárult fél évben 80 százalékot zuhantak. Jean-Michel Six szerint ez jó eséllyel "zéróhoz nagyon közeli szintre" viszi le az inflációt Európában az idén, és komoly mértékben növeli a fogyasztói vásárlóerőt a fejlett európai gazdaságokban.
Közép-Kelet-Európa feltörekvő gazdaságaiban a lassulás mély lesz, de a régió jobban és gyorsabban magára fog találni, mint Nyugat-Európa sok fejlettebb gazdasága - nyilatkozott Marek Belka, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) európai osztályának új vezetője. |
Durvul a csődhullám
A 1,5%-ot sem érte el a német gazdaság bővűlése
Semmi ok a nyugalomra: a nagyok is összeroppannak
A magyar cégek háromnegyede nyögi a válságot
Túlélő terv, és még az államnak sem fájna
Erős idegzetűeknek: a vihar csak most kezdődik
MTI