.jpg)
A miniszter elmondta, hogy 2011-ig 30 milliárd forint áll rendelkezésre a konvergencia program keretében a lakásfelújítások támogatására. Az Országgyűlés által elfogadott jövő évi költségvetésben a kormány által korábban benyújtott 7,9 milliárd forint mellett a Robin Hood adónak köszönhetően 30 milliárd forint szerepel a lakáscélú támogatások előirányzaton. Mindezekből 2009-ben mintegy 18 milliárd forintot fordíthat az Önkormányzati Minisztérium panelrekonstrukcióra, kéményfelújításra és az Ökoprogramra. Ez duplája a korábban tervezett összegnek.
Az állam korábban már mintegy 3,6 milliárd forintnyi kifizetést vállalt 2008-ra a korábbi panelpályázat kapcsán, mely összeg kifizetésére az utófinanszírozás okán szintén a jövő évben kerül sor. A mostani döntés 4,8 milliárd forintról szól. Ebbe a döntési csoportba azok a lakóközösségek kerültek, amelyek 2009 első félévére tervezik a felújításukat.
Gyenesei István elmondta azt is, hogy a szeptember végén zárult pályázat során 100 ezer lakás felújítására mintegy 30 milliárd forint összegű támogatási igény érkezett. Mindez 2.000 lakóközösséget és 250 ezer embert érint. Az önkormányzatok által nyújtott támogatás összege mindehhez 18,5 milliárd forintot tenne ki, ami nem éri el a teljes összeg harmadát.
A miniszter kifejtette, míg korábban egy lakásra átlagosan legfeljebb 200 ezer forint állami támogatást adhattak, most ez az összeg 310 ezer forintra nőtt.
Gyenesei István közölte azt is, hogy a lakásfelújítási program állami kerete, például a távhőtámogatással együtt, az úgynevezett Robin Hood adó miatt, a következő három évben mintegy 30 milliárd forinttal nő, s ezért a korábban tervezettnél sokkal több lakás felújítását tudják majd támogatni. Így például jövőre nem 7,9 milliárd forintot, hanem mintegy 18 milliárdot tudnak ilyen célra fordítani.
A miniszter elmondta, a cél az, hogy minden, a pályázati kiírásnak megfelelő igényt ki tudjanak elégíteni a program során. Aláhúzta: erre lesz pénz, mivel a tárca egyebek mellett a Robin Hood adóból többletforráshoz jut.
A miniszter elmondta azt is, hogy Magyarországon 820 ezer olyan ipari technológiával épült lakás van, amelyik részt vehet a panelprogramban. Ezekben a lakásokban mintegy 2 millió ember él.
A 2001-ben indult panelprogram során eddig mintegy 190 ezer lakás felújítását támogatta az állam mintegy 35 milliárd forint értékben. Ez összességében mintegy 100 milliárd forint beruházást generált. A korábbi szabályozás szerint a felújítás teljes költsége három részre oszlott, az állami egyharmados rész mellé az önkormányzatok és a tulajdonosok szintén egyharmad-egyharmad nagyságú összeget tettek. A mostani szabályozás szerint az állam továbbra is egyharmadot áll, ám az önkormányzatokra már nem vonatkozik ez a mérték, ennél kevesebbet is adhatnak, a különbözetet pedig a tulajdonosoknak kell kifizetniük.
A miniszter a program további lépéseiről elmondta, hogy a következő döntés, szintén mintegy 5 milliárd forint értékben, januárban lesz, majd ezt követi egy tavaszi és egy nyári értékelés is. A cél az, hogy a nyár közepére befejezzék a szeptember végére beérkezett 100 ezer pályázat elbírálását.
Gyenesei István aláhúzta, a pénzügyi válság ellenére nem áll le a program, a terv az, hogy 2012-ig 280 ezer lakást újítsanak fel állami támogatással. Ez az érintett lakásállomány 35 százaléka. Új pályázatot várhatóan 2009 nyarán írnak ki, aminek az elbírálása 2010 elejére történik meg, így 2012-ig még több lakást lehet korszerűsíteni. A program ugyanis a miniszter elmondása szerint átível a választási ciklusokon.
A panelosokat nem érinti a megszorítás
Megdöbbentő a különbség egy felújított panelben
Panelprogram: a pénz fele sem fogyott még el
MTI