"A hitelfelvevők számára bizakodásra adhat okot emellett a forint árfolyam utóbbi hónapokban mutatott stabilitása is. A legalább egy éve rendben, késedelem nélkül fizető adósokat mindemellett hitelkiváltásra ösztönzik a bankok, nekik mindenképpen érdemes érdeklődniük, hogy kaphatnak-e kedvezőbb feltételeket a meglévő szerződésük helyett." – tette hozzá Bánfalvi László. A közlemény szerint nem várható azonban enyhülés a konzervatív hitelezési arányokban. Ezek az arányok azt jelzik, hogy a fedezetként szolgáló ingatlan értékéhez mérten mennyi hitel adható; ezeket jelentősen lecsökkentették a bankok tavaly ősszel.
Hosszabb távon a bankok oldaláról egyértelműen optimizmusra adhat okot a nemrég megjelent számítás, miszerint ma hazánkban a lakásállománynak 38%-a jelzáloggal terhelt, ami bőven alacsonyabb a nyugati országok mutatójánál. |
A közlemény szerint a biztató jelek ellenére sem könnyű egyértelműen előre jelezni a hitelpiac elkövetkező egy évét. Az igencsak rosszul alakuló első félév után az év hátralevő részében ugyanakkor a bankok jellemzően felívelő szakaszt várnak a lakáshitelezésben, és megmozdulhat a szabad felhasználású hitelek piaca is. Akik ugyanis eddig kivártak az ingatlanvásárlással és az ahhoz kapcsolódó hitelfelvétellel, azok a stabilabb forintárfolyamra, illetve a gazdaságról egyre gyakrabban érkező pozitív hírekre reagálva most bátrabban léphetnek.
Kérdés viszont, hogy az októberben bevezetendő, új lakásokra felvehető, államilag támogatott hiteltípus mennyit lendíthet a visszaeső forgalmon, a bizakodó piac ellenére a közlemény szerint a szigorú feltételek következtében nem várható roham ezen hitelekért. Az Otthon Centrum Hitel Center szakemberei a sok korlát közül kettőt emeltek ki: egyrészt hogy csak új lakásra lehet igénybe venni, másrészt a minimális önerőt 50%-ban határozták meg. Ebből egyértelművé vált, hogy igazi alternatíva a lakásvásárlásra továbbra is a piaci kamatozású hitel.
A közlemény szerint az értékbecsléseknél is nagy különbségek adódhatnak az egyes bankok között. Nem elég a publikus kondíciólistákat végigböngészni, és az alapján bankot választani. Előfordulhat, hogy egy bank – bár hitelkondíciói nem a legvonzóbbak – a többieknél magasabb hitelfedezeti értéket állapít meg az ingatlanra, amire így, a kondíciók kis eltérése esetén, akár a legmagasabb hitelösszeget kaphatjuk az összes bank közül.
Mitől véd meg minket a magatartási kódex?
Elővásárlás: nyitva a kapu az önkormányzatok előtt
Totális bedőlés: nem lesz hova kilakoltatni
Budapesti lakáspiac: mindenki kivár
Lejtmenet: kevesebb és kisebb lakást építünk
Privátbankár