Az október 1-jétől hatályos lakásfinanszírozási rendelet szerint fiatalnak az a személy számít, aki a kölcsönkérelem benyújtásakor nem töltötte be a 35. életévét - akik házasságban vagy élettársi kapcsolatban élnek, ott mindkét félnek 35 év alattiaknak kell lennie. Többgyerekesnek az minősül, aki legalább két gyermeket nevel, és fiatalabb 45 évesnél; ha házastársi vagy élettársi kapcsolatban élnek, akkor mindkét félnek 45 év alattiaknak lennie. A fiatal és a többgyermekes személyek - családok - jogosultak új lakás vásárlásánál vagy építésénél kamattámogatásra, korszerűsítésnél ugyanakkor - ebből a szempontból - elég nagykorúnak lenni a támogatás igényléséhez.
Fontos tudni, hogy csak az kaphat kamattámogatást, akinek nincs lakástulajdona, illetve nem önkormányzati vagy szolgálati bérlakásban lakik, az öt éven belül eladott lakás vételárát pedig szintén az új lakás megszerzésére kell fordítani. A vételárból ugyanakkor levonható a korábbi önkormányzati és a munkaadói támogatás, valamint a visszafizetett bankkölcsön is.
Kamattámogatás fiatal és többgyerekes családok esetén Budapesten és a megyei jogú városokban a 25 millió forintnál nem drágább, más településeken a 20 millió forintnál nem drágább új lakás vásárlása esetén jár. A vételárba, illetve építési költségbe nem számít bele a telek ára. A támogatott hitel összege az előbbi esetben 12,5 millió, az utóbbiban 10 millió forint lehet, vagyis a vételár fele hitelezhető meg.
Az OTP és az FHB október 1-jétől, a kapcsolódó kormányrendelet hatályba lépésétől kínálja ügyfelei számára az új támogatási feltételeknek megfelelő lakáshiteleket, a CIB szintén elkezdte a támogatott hitelkonstrukció fejlesztését. Részletek>> |
A kamattámogatást a rendelet az állampapírhozamhoz, illetve ennek hiányában - mert nem volt forgalom az állampapírpiacon - az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) áltl közzétett referenciahozamhoz köti . Változó kamatozású hitelnél a 12 hónapos diszkontkincstárjegy, míg a fix kamatozású hitelnél az ötéves államkötvény a mérvadó.
A banknak vállalnia kell, hogy a hitel kamata nem lesz magasabb, mint az állampapírhozam 110 százaléka, plusz 3 százalékpont. A támogatás pedig az állampapírhozam meghatározott százaléka, a gyerekek számától függően: két gyereknél 52, három gyereknél 55, 4 gyereknél 59, öt gyereknél 64, míg hat gyereknél 70 százaléka. Gyerek nélkül 50 százalék a támogatás, míg felújításnál 40 százalék jár.
Ha például az irányadó állampapír hozama 12 százalék, akkor a hitel kamata indulásként nem lehet több 16,2 százaléknál. A támogatás viszont a 12 százalék meghatározott része, így például két gyereknél 6,24 százalék. Így a ténylegesen fizetendő kamat a 16,2 és a 6,24 százalék különbsége, azaz 9,96 százalék lesz.
Jól jön a támogatás: újra a forint a menő
Csattanós pofon a devizahiteleknek?
Lakáshitel: akciók lesznek, de a tűzijáték elmarad
Mitől véd meg minket a magatartási kódex?
Elővásárlás: nyitva a kapu az önkormányzatok előtt
MTI