Lamperth: A kormány igenis figyel a szakszervezetekre
Elmondta: a kormány elkötelezett a reformok végigvitele, a nagy ellátórendszerek átalakítása iránt. Példaként említette a nyugdíjrendszer reformjának szükségességét, mivel a munkavállalók 94 százaléka idő előtt megy nyugdíjba, és ez a helyzet nem tartható fenn a jelenlegi demográfiai viszonyok között.
A miniszter fontosnak nevezte a szabadságjogokat, köztük a demonstrációhoz, a sztrájkhoz való jogot, amelyeknek a törvényekben szabályozott módon kell érvényesülniük. A demonstráció, a sztrájk, a munkavállalói érdekek védelme, és az ehhez szükséges eszközök kiválasztása az ezzel élők felelőssége - mondta.
A miniszter szerint azt lehetett tudni, hogy a reformok megvalósítása konfliktusokkal jár, a kérdés az, hogyan kezeljék ezt. Megerősítette: a kormány tárgyaláspárti, érdekelt abban, hogy az egyik legfontosabb egyeztető fórum, az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) erős tartalommal működjön.
A miniszter kitért arra: van annak kockázata, ha politikai párt a munkavállalói érdekképviseletek területére teszi be a lábát. "Úgy látom, hogy a parlamenti ellenzék, azok között is kitüntetetten egy párt, globális támadást intéz a kormány, a reformok ellen. Ez az ország hosszú távú érdekei ellen van. Ha összekeveredik a pártpolitika, a kormány pártpolitikai támadása, a demonstráció és a sztrájkjogosítvány, annak a munkavállalói érdekképviseletre is beláthatatlan következménye lehet" - mondta a miniszter.
A kongresszuson Borsik János, az autonómok elnöke úgy vélekedett, a magyar kormányok nem akarják betartani a jogalkotásról szóló törvényt, amely a szakszervezeteknek jogosítványt ad a törvénykezésbe való bekapcsolódásra.
Az autonómok elnöke szerint elfogadhatatlan, hogy a mostani kormány értékrendjében a piac és a versenyképesség áll elöl, és háttérbe szorul a szolidaritás és az igazságosság. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a versenynek vesztesei is vannak, és rájuk is gondolnia kell egy felelős kormánynak.
Borsik János emlékeztetett arra, hogy az egészségbiztosítási törvény elleni tiltakozásul november 10-én tüntetett öt konföderáció, köztük az autonómok. A szövetség nem tudja támogatni az egészségpénztárakban a magánbiztosítók megjelenését, és nem látja biztosítottnak, hogy az állam az 51 százalékos tulajdoni hányadával garantálni tudja a mindenki számára elérhető ellátást.
"Politikai vesztegetéssel kísérletezik a Liga"
Meddig áll az ország, ha leáll 17-én?
Pénzt adnának a kiszavazó szocialistáknak
Gyurcsány: Az a lényeg, hogy a beteg vevő
MTI